Ułatwienia dostępu

Budżety obywatelskie a owady zapylające – Raport Fundacji Pszczoła Musi Być

21 stycznia 2022

Budżety obywatelskie a owady zapylające - Raport Fundacji Pszczoła Musi Być

Budżety Obywatelskie dają mieszkańcom możliwość współdecydowania o wydatkach gminy. Dzięki temu mieszkańcy mogą faktycznie czuć, że uczestniczą w jej życiu. Mogą też zgłaszać inicjatywy, które uznają za ważne i potrzebne. Takie, które na skalę lokalną mogą zmienić coś na lepsze.

Jednak zmiany lokalne mogą być związane także ze zmianami globalnymi. Na całym świecie obserwujemy dramatyczne zmniejszanie się populacji owadów, w tym zapylających. Przypomnijmy, że to właśnie od zapylaczy zależy miedzy innymi skuteczne plonowanie większości roślin. Tym zmianom można przeciwdziałać na różne sposoby, ale zawsze kluczem będzie edukacja ekologiczna społeczeństwa. Sprawdziliśmy więc jak Budżety Obywatelskie, czyli głos społeczeństwa, mogą sprzyjać owadom zapylającym.

Badaniu poddano BO wszystkich miast wojewódzkich za rok 2020/2021. Można się z nim zapoznać, pobierając plik bezpośrednio:

Budżety obywatelskie a owady zapylające – Raport Fundacji Pszczoła Musi Być

Jednocześnie serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich inicjatywach lokalnych, ukierunkowanych na kwestie związane z ekologią, poprawą stanu środowiska i warunków życiowych roślin i zwierząt. Nasz głos się liczy!

 

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…
Zajmuje się redakcją i publikacją tekstów na stronach Fundacji, czasem również jest ich autorem. Z PMB współpracuje z przekonania, wierząc, że obowiązkiem każdego z nas jest robienie czegoś pozytywnego dla świata. Niestety, dobrze pamięta poprzedni wiek i widzi, jak ogromne zmiany dotknęły środowisko. Prywatnie miłośnik trawników z chwastami i (prawie) wszystkiego, co żywe.

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.