Ułatwienia dostępu

Pracowity tydzień – zajęcia o ekologii Fundacji Pszczoła Musi Być

29 stycznia 2024

Pracowity tydzień - zajęcia o ekologii Fundacji Pszczoła Musi Być

Lubimy, kiedy dzieje się dużo – zwłaszcza dużo dobrego. Pod znakiem intensywnej i bardzo satysfakcjonującej pracy upłynął edukatorom Fundacji Pszczoła Musi Być tydzień pomiędzy 22. a 26. stycznia. Prowadziliśmy zajęcia w przedszkolach, szkole podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych na terenie Kielc, a wszystko to w ramach realizacji projektu „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”.

W sieci Przedszkoli Mini College w Kielcach prowadziliśmy szereg zajęć dotyczących zarówno ogólnie ekologii, jak i samych owadów zapylających. Maluchy i starszaki poznały tajniki życia pszczół i pracy pszczelarzy. Dowiedziały się, dlaczego nie trzeba się bać ani brzydzić wielu owadów, roślin, a nawet grzybów, które na co dzień nie zawsze cieszą się naszą sympatią. Dzięki sprytnym pomocom naukowym miały okazję doświadczać świata w podobny sposób, jak robią to owady.

Bardzo miłe przyjęcie czekało nas w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. Uczniowie klas szkoły podstawowej dowiedzieli się, jak przebiega proces zapylania i jakie owady (poza pszczołami) mają w nim największy udział. Zajrzeli do wnętrza hotelu dla owadów i ula dla pszczół miodnych. Sprawdzili też, jak widzą i słyszą owady. Licealiści uczestniczyli w zajęciach o charakterze eksperymentu, dowiedzieli się, jak rozpoznawać greenwashing i jak być świadomym użytkownikiem dóbr w świecie konsumpcjonizmu.

 

Zaproszenie otrzymaliśmy również od uczniów Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jakie pułapki czekają na tych, którzy decydują się na życie zgodnie z zasadami zero i less waste. Poznali zastosowanie różnych produktów pszczelich, mieli okazję wykonać własne świece z węzy (czyli z wosku pszczelego w formie arkuszy). Nauczyli się bronić przed greenwashingiem, byli zaskoczeni porcją faktów i mitów o owadach, mogli również wykonać szereg eksperymentów naukowych (m.in. z zastosowaniem mikroskopu oraz urządzenia zamieniającego impulsy elektryczne z materii organicznej na muzykę).

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…
Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.