Ułatwienia dostępu

Mała szkoła wielkich umysłów – zajęcia edukacyjne Fundacji Ekologicznej Pszczoła Musi Być w SP w Czyżówce

12 listopada 2023

Mała szkoła wielkich umysłów – zajęcia edukacyjne Fundacji Ekologicznej Pszczoła Musi Być w SP w Czyżówce

Niewielka szkoła z ogromnym potencjałem – tak w skrócie można opisać wrażenia naszych edukatorów po wizycie w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Czyżówce (woj. małopolskie). 16. października mieliśmy ogromną przyjemność prowadzić zajęcia we wszystkich oddziałach tej szkoły.

Zrealizowaliśmy trzy szczególnie ciekawe konspekty. Pierwszy o charakterze warsztatowym – „Domek dla dzikich zapylaczy”, składał się z wprowadzenia teoretycznego, o znaczeniu dzikich owadów zapylających dla ekosystemu 🌸. Następnie uczniowie w grupach wykonywali własne domki dla zapylaczy. Każdy z nich wyglądał nieco inaczej, ale wszystkie nadają się do spełnienia swojej funkcji – czyli do zamieszkania przez samotne owady.

Autorstwo zdjęć: Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Czyżówce

Konspekt „Usłysz, dotknij, poczuj Naturę” 🌼 miał na celu uzmysłowienie dzieciom, jak mocno wzrok dominuje nad innymi zmysłami w naszym codziennym doświadczaniu rzeczywistości. Dzięki opaskom na oczach uczniowie mieli okazję obcować z naturalnymi dźwiękami, fakturami i zapachami, aktywizując słuch, dotyk i węch. Na koniec zajęć otrzymali wyjątkowy prezent – perfumy do klasy 😮, skomponowane wspólnie z edukatorem Łukaszem – specjalistą w dziedzinie zapachów.

Najstarsze klasy postanowiły sprawdzić swoją wiedzę o zapylaczach w trakcie wyjątkowo dynamicznych zajęć – „Owady – fakty i mity” 🐛. Młodzież zaskoczyła edukatorów ogromnym zainteresowaniem tematem, a także bardzo dużą wiedzą 👏, zdecydowanie wykraczającą poza program szkolny.

Szkoły takie jak SP nr 8 w Czyżówce udowadniają, że nie ma znaczenia wielkość placówki, ale profesjonalna, oparta na szacunku praca pedagogiczna, która przekłada się na efektywność procesu nauczania. Wizyta w Waszej szkole była dla nas czystą przyjemnością! 🫡

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…
Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.