Ułatwienia dostępu

Podopieczni Przedszkola Samorządowego nr 43 w Kielcach na tropie sekretów owadów zapylających

3 listopada 2023

Podopieczni Przedszkola Samorządowego nr 43 w Kielcach na tropie sekretów owadów zapylających

Kto mieszka w wydrążonym drewienku a kto na woskowym plastrze? Czy pająki są takie straszne a muchy zupełnie niepotrzebne? Jak widzą, słyszą i czują owady? Odpowiedzi na te i wiele, wiele innych pytań, poznały 25. października dzieciaki z Przedszkola Samorządowego nr 43 w Kielcach.

Takie właśnie zajęcia lubimy najbardziej! Maluchy wykazały się tak ogromnym zainteresowaniem, że edukatorka postanowiła spontanicznie poszerzyć tematykę zajęć. W efekcie przedszkolaki miały okazję poznać proces zapylania 🐝 i zwyczaje owadów oraz specyfikę pracy pszczelarza (w ramach konspektu „Zapylacze, pszczoły, pszczelarze”), ale także uczestniczyć w kilku ciekawych doświadczeniach 🕵️ związanych ze zmysłami owadów. Oglądaliśmy świat przez owadzie okulary, przekonaliśmy się o mocy fali dźwiękowej, odbieranej przez te fascynujące zwierzęta zupełnie inaczej niż przez ludzi, a także sprawdziliśmy, kto ma wystarczająco czuły węch 👃, aby rozpoznawać zapachy tak trafnie, jak pszczoła.

Autorstwo zdjęć: Przedszkole Samorządowe nr 43 w Kielcach

Mamy graniczące z pewnością przypuszczenia, że doskonała organizacja i niespotykane zaangażowanie dzieciaków w przebieg zajęć, są zasługą zarówno ich samych, jak i nauczycielek, które naprawdę lubią swoją pracę i wykonują ją z pełnym profesjonalizmem i oddaniem. Oby więcej takich miejsc!

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…
Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.