Tajniki zapylaczy – czego dowiedzieli się uczniowie SP nr 8 w Kielcach w czasie zajęć edukacyjnych?

Tajniki zapylaczy – czego dowiedzieli się uczniowie SP nr 8 w Kielcach w czasie zajęć edukacyjnych?

Pomiędzy 9. a 13. października edukatorzy naszej Fundacji mieli okazję wielokrotnie prowadzić zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach. Te godziny szczególnie zapadły nam w pamięć – wszystko dzięki wyjątkowo inteligentnym, żądnym wiedzy i kreatywnym dzieciakom oraz profesjonalnym, sympatycznym i wspierającym nauczycielom – to wymarzone warunki do pracy dla każdego pedagoga!

Uczniowie klas I i II oraz zerówki poznawały różne owady zapylające oraz domy, jakie budują troszczący się o nie ludzie (hotele dla owadów samotnych, ule dla pszczół miodnych). Przed klasami III stało trudne zadanie stworzenia planu działań proekologicznych, które są w zasięgu każdego dziecka. Nie trzeba dodawać, że uczniowie spisali się doskonale, tworząc pomysłowe i niebanalne plakaty. Z kolei w klasach VI i VII edukatorzy starali się rozbudzić zainteresowanie zapylaczami z pomocą licznych ciekawostek i rozwiązywaniu zagadek, składających się na quiz o owadach. Ku zaskoczeniu edukatorów, większość młodzieży dysponowała naprawdę rozległą wiedzą w tym zakresie.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że proces dydaktyczny zachodzi w dwóch kierunkach – edukatorzy przekazują swoją wiedzę uczniom, a uczniowie stanowią dla edukatorów niewyczerpaną inspirację.

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.