Ułatwienia dostępu

Zajęcia o zapylaczach, pszczołach i pszczelarzach w Przedszkolu Happy Days w Kielcach

30 października 2023

Zajęcia o zapylaczach, pszczołach i pszczelarzach w Przedszkolu Happy Days w Kielcach

Uśmiechnięte, ciekawskie dzieciaki i pozytywnie nastawione opiekunki – w takich warunkach praca to przyjemność. To dlatego zajęcia przeprowadzone 26. października w Niepublicznym Przedszkolu Happy Days w Kielcach przebiegły w ciepłej i miłej atmosferze.

Program dla maluszków obejmował podstawy z zakresu wiedzy o owadach zapylających i pracy pszczelarza 🐝. Dzieciaki z zainteresowaniem, skupieniem i zrozumiałą ekscytacją oglądały modele owadów, sprzęt pasieczny i wnętrze ula.

Starszaki okazały się wyjątkowo ciekawe świata, grzeczne i aktywne, dlatego udało się zrealizować z nimi więcej materiału, niż zakłada plan konspektu. Poza informacjami o procesie zapylania, o owadach zapylających i o domach, jakie budują dla nich ludzie, przedszkolaki mogły same poczuć się trochę jak zapylacze, dzięki serii doświadczeń prezentujących sposób funkcjonowania zmysłów tych niezwykłych stworzeń.

Autorstwo zdjęć: Przedszkole Happy Days w Kielcach

Szczególne zainteresowanie wzbudziły zjawiska związane ze wzrokiem owadów – dzieciaki przymierzały okulary 👓 imitujące oko fasetkowe widzące z przesunięciem w stronę ultrafioletu, a także zdobywały wyobrażenie o polaryzacji światła, rozchodzeniu się fali dźwiękowej odbieranej nie tylko uszami, jak również o fascynującym zjawisku propriocepcji, które dzielimy z owadami.

Mamy nadzieję, że rozbudzona ciekawość zaowocuje w przyszłości większą uważnością i sympatią w stosunku do zapylaczy 😍.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…
Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.