Strona główna » Projekty » Pasieka firmowa Tikkurila
Pasieka firmowa Tikkurila
W ramach współpracy z marką Fundacja między innymi założyła Pasiekę Tikkurila. Jest ona położona na Warmii, a znajdujące się w niej ule wykonane są z lokalnego drewna. Pomalowana jest oczywiście — jak zresztą wszystkie ule Fundacji — farbami marki Tikkurila. To wyraz pełnej ufności pszczelarzy w jakość produktów Tikkurila i zastosowane w nich ekologiczne rozwiązania bezpieczne dla owadów.
Pasieka Tikkurila, nad którą opiekę sprawują doświadczeni pszczelarze, ma charakter ekstensywny, czyli jest nastawiona na powiększanie populacji pszczół w ekosystemie, a nie na produkcję miodu. To kolejny przejaw świadomości ekologicznej. Owady zapylające traktowane są szerzej, niż tylko w kontekście produktów, jakie można od nich pozyskać, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę pszczół miodnych w zapylaniu krzyżowym.
W ekstensywnej pasiece Tikkurila stawia się więc m.in. na dobrostan pszczół. Oznacza to, że nie są one przewożone w inne miejsca, gdzie okresowo jest większa liczba kwitnących roślin, by zwiększyć w ten sposób urobek. Ule nie są też ustawiane na monokulturach — czyli wielkopowierzchniowych uprawach, gdzie mają dostęp do pyłku i nektaru pochodzącego tylko od jednego gatunku roślin.
Pozostawianie większości miodu w rodzinie umożliwia jej szybszy rozwój, niż w przypadku typowych pasiek, z których jest on regularnie wybierany przez pszczelarzy. Pozwalając Naturze działać swoim tempie, pasieki ekstensywne eliminują z życia pszczół czynniki stresogenne, co poprawia ich kondycję.
Jednocześnie pasieka Tikkurila prowadzona jest odpowiedzialnie – pszczele rodziny podlegają wszelkim niezbędnym zabiegom, w tym leczeniu na warrozę, zgodnie z wymogami Inspekcji Weterynaryjnej. Pod czujnym okiem pszczelarzy rodziny są starannie i systematycznie kontrolowane pod kątem wszelkich chorób, jakie mogą zagrażać pszczołom.
W pasiece Tikkurila nie brakuje roślin pożytkowych – czyli takich, z których pszczoły czerpią nektar i pyłek na swoje bieżące potrzeby, jak i zapas na zimne miesiące. A im więcej miododajnych kwiatów siejemy, tym więcej owadów znajduje w nich schronienie i źródło pożywienia. Bujna roślinność w pasiece Tikkurila zaspokaja potrzeby pszczół miodnych oraz sporego grona innych zapylaczy, regularnie odwiedzających okolice, w której zlokalizowane są ule.
Poza pszczołami miodnymi można więc dostrzec tutaj m.in. trzmiele, wiele gatunków pszczół samotnic, a także niezwykle pożyteczne motyle dzienne i nocne oraz muchówki.
Współpraca pomiędzy Tikkurila a Fundacją układa się wyśmienicie. Z tego też powodu do pierwszych pięciu uli sygnowanych logotypem marki, dołączyły kolejne trzy i pasieka Tikkurila liczy sobie już 8 rodzin.
Bioróżnorodność stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania ekosystemu – wspierając ją, robimy coś dobrego nie tylko dla samych owadów, ale także dla wielu gatunków, powiązanych z nimi skomplikowanymi sieciami zależności – roślin, grzybów, ptaków, płazów, ssaków, lecz również ludzi. Odpowiedzialne gospodarowanie darami Natury pozostawia miejsce do pokojowego współistnienia tysięcy stworzeń – a Tikkurila wspiera różnorodność biologiczną, powierzając opiekę nad swoimi pszczołami ekspertom w pszczelarskim fachu.
Dzięki współpracy z marką Tikkurila możliwe jest jeszcze więcej – prowadzenie akcji edukacyjnych, mających rozpowszechniać w społeczeństwie świadomość znaczenia owadów zapylających. Wsparcie Tikkurila sprawia, że edukatorzy Fundacji organizują zajęcia w przedszkolach, szkołach, domach kultury i w innych placówkach kulturalno-oświatowych, przekazując bezcenną wiedzę dzieciom i dorosłym, przy wykorzystaniu atrakcyjnych pomocy naukowych. Swoje stoiska przedstawiciele Fundacji mają również na festynach tematycznych i rodzinnych, a wieść o znaczeniu owadów zapylających, szczególnie dzikich zapylaczy, niesie się coraz dalej. Wykorzystaliśmy do tego między innymi partnerstwo z Ogrodem Botanicznym w Kielcach, gdzie stanęły sponsorowane przez markę Tikkurila tablice edukacyjne, dotyczące roli zapylaczy, w szczególności dzikich.
Zaprojektowaliśmy i przygotowaliśmy również e-book, pokazujący, jak można urządzić ogród i taras przyjazny środowisku oraz zapylaczom, co ściśle nawiązuje do prezentowanego przez markę poszanowania otoczenia i stosowania rozwiązań przyjaznych naturze.