Jak żyć ekologicznie na co dzień? Sposoby na bycie eko i ochronę środowiska w życiu codziennym.

Jak żyć ekologicznie na co dzień?

Wyobraź sobie świat bez zwierząt i roślin. Gdyby wszystkie stworzenia zamieszkujące naszą planetę nagle zniknęły, co by z niej zostało? Przyroda jest nie tylko źródłem piękna, zachwycającym nasze zmysły i poruszającym naszą duszę, lecz przede wszystkim żywą kopalnią zasobów niezbędnych nam do przetrwania. W świecie pozbawionym związków organicznych niebezpiecznie byłoby wychodzić na zewnątrz bez maski, bo przez brak tlenu nie mielibyśmy czym oddychać. Ziemia bez wody byłaby bezkresną pustynią, pokrytą masami piasku i litymi skałami, a podwyższenie temperatury na skutek ocieplenia klimatu prowadziłoby do nieustannych pożarów. Jak taki scenariusz mógłby się dla nas skończyć? Nie ma co się łudzić: ludzkość szybko by wyginęła. Ekologiczny tryb życia to już nie tylko moda. Życie w zgodzie z naturą nie jest też zwykłą fanaberią czy kolejnym trendem na Instagramie. Ekologia na co dzień w życiu człowieka jest konieczna by pomóc naszemu środowisku przetrwać.

Być ekologicznym – co to właściwie znaczy?

Co to znaczy być eko? Odpowiedź na tak zadane pytanie wydaje się być banalnie prosta. Jednak gdy się trochę głębiej nad tym zastanowić, okazuje się, że coś, co pozornie wydaje się oczywiste, wcale takie oczywiste nie jest. W potocznym rozumieniu ekologiczne życie kojarzy się z podjęciem refleksji nad rolą człowieka w przyrodzie. W podejściu ekologicznym chodzi o zrozumienie zależności człowieka od natury i natury od człowieka. Takim terminem możemy zatem nazwać wszelkie zachowania i postawy, które są przyjazne środowisku. Ekologiczny styl życia to postawa bliska naturze, w której szanujemy i rozumiemy potrzeby naszej planety – naszego wielkiego i jedynego domu.

Ekologiczny styl życia jest ważny!

Ekologiczny styl życia jest ważny!
Ekologiczny styl życia jest ważny!

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nasze codzienne działania i nawyki w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na aktualną sytuację na Ziemi. Brzmi za poważnie? Fakty mówią jednak same za siebie. Badania prowadzone w tym zakresie nie pozostawiają żadnych złudzeń: w ostatnim czasie możemy obserwować znaczne nasilenie niekorzystnych zmiany w przyrodzie powstałych w wyniku działalności człowieka. Przyspieszenie wymierania gatunków, zmniejszenie bioróżnorodności fauny i flory, podnoszenie poziomu mórz, pogorszenie jakości powietrza – wszystkie te zmiany są powodowane przez nas, ludzi. Przekształcenia środowiskowe nieuchronnie wpływają także na wzrost średniej temperatury powierzchni naszej planety. Śmiercionośne pożary dziesiątkujące populacje zwierząt w Australii czy szybkie zmniejszanie się pokrywy lodowej w rejonach podbiegunowych to nie odległa wizja apokalipsy rodem z powieści sci-fi, lecz coś, co dzieje się tu i teraz. Coraz cieplejsza atmosfera oraz topiące się lodowce i pokrywy lodowe podnoszą poziom wody w morzach i oceanach tak mocno, że w rejonach wybrzeży coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe. Jeśli nie zatrzymamy procesu podnoszenia się poziomu mórz i oceanów, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu, a może nawet i kilkunastu lat pod wodą znikną setki wysp i wysepek, w tym takie cuda natury jak rajskie Malediwy. Okazuje się, że zmiany środowiskowe na Ziemi są nie tylko nieuniknione, lecz także postępują znacznie szybciej niż się spodziewano. Rokrocznie generujemy więcej odpadów niż nasza planeta jest w stanie przyjąć, a niepohamowany wzrost konsumpcji w krajach bogatych prowadzi do nieodwracalnej w skutkach eksploatacji przyrody. Współczesny człowiek chce mieć Ziemię na własność; tymczasem na Ziemi obserwuje się coraz więcej problemów ekologicznych. Na szczęście mamy jeszcze czas by to zmienić. Działania proekologiczne i troska o środowisko powinny być dzisiaj podstawą naszego działania. Nawyki ekologiczne i ekologiczne zachowanie w życiu codziennym to nie tylko slogan reklamowy, lecz realna szansa na poprawę stanu naszej planety. Żyć ekologicznie może każdy z nas. A kiedy zacząć, jeśli nie teraz?

Jak być ekologicznym na co dzień?

Czy żyć ekologicznie to to samo co rezygnować ze zdobyczy cywilizacji? Nie do końca. Oczywiście chcąc zadbać o środowisko możemy odpuścić jazdę samochodem i przerzucić się na rower, jednak niekoniecznie musimy od razu pozbywać się ulubionych czterech kółek. W trosce o dobro planety możemy natomiast sprawić, że nasze auto będzie bardziej ekologiczne. Jak to zrobić? Na przykład praktykując eko-driving, czyli jazdę ekonomiczną. To taka technika, która umożliwia przejechanie danej trasy w sposób maksymalnie oszczędny. Wiele osób mylnie utożsamia ją z wolniejszą jazdą. Tymczasem chodzi po prostu o to, by unikać ostrych przyspieszeń i zahamowań. Poprawne stosowanie się do zasad ecodrivingu pozwala obniżyć spalanie nawet o kilkanaście procent. Co jeszcze można zrobić, aby żyć ekologicznie? Na przykład segregować odpady. Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy oddzielanie śmieci rzeczywiście ma sens, skoro i tak wszystkie trafiają do jednej śmieciarki. Pamiętajmy, że nie zawsze wszystko widać na pierwszy rzut oka: nowoczesne śmieciarki mają specjalne komory oddzielone przegrodami, do których osobno trafia papier, szkło czy plastik. Posegregowane odpady łatwiej poddać recyklingowi, który jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska. Procesy recyklingu pozwalają nie tylko ograniczyć ilość odpadów na Ziemi, lecz także zmniejszyć wykorzystanie złóż naturalnych. Ekologia na co dzień w życiu człowieka to także oddawanie zużytego sprzętu elektronicznego firmom specjalizującym się w odbiorze i recyklingu elektroodpadów. To samo tyczy się przeterminowanych leków. Nie wolno ich wylewać do ubikacji ani wyrzucać ze zwykłymi śmieciami, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania takich substancji, więc ich składniki trafiają do wody pitnej. Leków po terminie pod żadnym pozorem nie spuszczamy z wodą, lecz wrzucamy do specjalnych pojemników dostępnych w aptekach lub innych punktach zbiorczych.

Jak dbać o środowisko naturalne naszym działaniem?

Jak dbać o środowisko naturalne naszym działaniem?
Jak dbać o środowisko naturalne naszym działaniem?

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego. W obliczu tak wielkiego wyzwania niezbędne jest podjęcie pewnych działań przez całą ludzkość, lecz także przez każdego z nas z osobna. Aby być bardziej eko i dbać o środowisko wcale nie musisz jednak przywiązywać się do drzew czy nagłaśniać swojego stanowiska w mediach społecznościowych. Wystarczą proste, codzienne nawyki i odpowiedzialne decyzje. Zamiast w supermarkecie kupuj świeże produkty prosto od rolnika. Lokalne targowiska oferują ogromny wybór asortymentu: od pieczywa i wyrobów garmażeryjnych, przez soki, owoce i warzywa, po mięso i nabiał. Jeśli tylko możesz, uprawiaj swój własny ogródek lub działkę i stwórz w nim ekologiczny warzywniak. W trosce o naszą planetę równie ważne są eko-zachowania w przestrzeni publicznej. Po pierwsze: nie śmieć. Gdy zobaczysz gdzieś papierek, podnieś go i wrzuć do kosza. Sprzątaj po swoim psie. Oddawaj zbędne rzeczy zamiast je wyrzucać – ty ich już nie chcesz, za to są osoby, którym mogą się jeszcze przydać. Oddawaj stare koce i ręczniki do schroniska – czekające na swój dom zwierzaki na pewno będą Ci wdzięczne. Ekologia na co dzień to także chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, zakręcanie wody i gaszenie światła w toaletach czy robienie zakupów „z drugiej ręki”. Bycie eko pozwala ratować nasze środowisko, a naszym obowiązkiem jest traktować Ziemię odpowiedzialnie i z należnym jej szacunkiem.

Dlaczego warto być eko?

Ekologiczny styl życia ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, jest on ogromną szansą dla naszej planety. Okazuje się, że pomimo postępującej w zastraszającym tempie degradacji środowiska wciąż mamy realny wpływ na to, czy będziemy mogli cieszyć się pięknem natury, czy wręcz przeciwnie. Nadal możemy zrobić coś, by uratować Ziemię od katastrofy klimatycznej. Po drugie, proekologiczne zachowania mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Można, a nawet trzeba popatrzeć na naszą planetę jako na jeden organizm, złożony z wielu powiązanych i wzajemnie na siebie wpływających sfer. Gdy jedna część choruje, inne również zaczynają niedomagać. Zdrowie to nie tylko brak choroby, lecz także stan dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Ma na nie wpływ cała masa różnych czynników: sposób odżywiania, jakość powietrza czy aktywność fizyczna. Dbając o środowisko dbamy o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Stąd zrozumiałe, że powinniśmy starać się prowadzić jak najbardziej ekologiczne życie. Bycie bardziej przyjaznym dla środowiska to wreszcie bycie lepszym dla siebie samych i dla siebie nawzajem. Natura coraz bardziej potrzebuje naszej pomocy. Czas, abyśmy to zrozumieli.

Ekologia na co dzień, czyli jak żyć ekologicznie

Współczesny świat stawia nam wiele różnych wyzwań w kwestii ekologii. Choć na co dzień zapewne o tym nie myślimy, nasz wpływ na środowisko jest większy niż nam się wydaje. Sposoby na ekologiczne życie na co dzień są bardzo proste. Skoro możemy zadbać o swoje zdrowie, figurę i stan konta, być może warto dopisać do listy naszych postanowień jeszcze jedną rzecz. Czy zatem jesteś gotowy być bardziej eko już dziś? Pamiętaj, wybór należy do Ciebie.

Czytaj także Działania ekologiczne w szkole. Ekologia dla dzieci

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.