Ułatwienia dostępu

Miód lawendowy. Na co stosować? Jakie są jego właściwości?

2 czerwca 2021

Miód z lawendy

Jednym z najrzadziej spotykanych miodów w Polsce jest miód lawendowy. Nic dziwnego – produkowany jest w innych krajach, głównie w Chorwacji, my czerpiemy jedynie korzyści podczas sprowadzania dóbr naturalnych w nasze rejony. W zależności od rodzaju miodu można spodziewać się różnych właściwości, zapachu oraz smaku. Jak to wygląda w przypadku miodu lawendowego?

Miód lawendowy – pochodzenie

Ten rodzaj miodu produkowany jest dzięki kwiatom lawendy różnego gatunku, m.in lekarskiej, wąsko- lub szerokolistnej. Spotkać można także miód lawendowy pozyskiwany z lawandyny, czyli krzyżówki dwóch ostatnich gatunków. Na tle pozostałych produktów z tej kategorii wyróżnia się zdecydowanie swoimi właściwościami lekarskimi. Lawenda sama w sobie nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o jej uprawianie w domu. Nieco inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku hodowli na większą skalę. Coraz rzadziej spotkać można duże pola lawendowe – jeśli już się je widuje, nie przekraczają raczej jednego hektara, co nie stanowi jednak odpowiedniej wielkości. Z tego też powodu miód lawendowy nie jest produkowany w Polsce. Spotykane w pobliżu polskich pasiek lawendy wpływają raczej na skład i smak miodu wielokwiatowego – odmiana rodzajowa nie jest spotykana. Miód z lawendy dostać można jednak w krajach basenu Morza Śródziemnego, czyli m.in. w Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii czy Francji. Tam pola lawendy bywają naprawdę duże, stąd popularność miodu lawendowego.

Miód lawendowy – właściwości

Pewnym jest, że każdy miód – niezależnie od rodzaju – wykazywać będzie działania lecznicze. W przypadku miodu lawendowego jednak, ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych z lawendy lekarskiej, możemy mówić o dodatkowych zaletach jego stosowania. Wykazuje właściwości antyseptyczne, co oznacza, że uśmierzy większość infekcji i podrażnień, także tych dotyczących układu oddechowego. Wspomaga leczenie grypy oraz pochodnych przeziębień, przez co często przepisywany jest przez lekarzy jako dodatek w codziennej diecie. Miód lawendowy pozytywnie wpływa na łagodzenie objawów zapalenia płuc czy oskrzeli, zatem jego rola nie sprowadza się jedynie do redukowania mniejszych zakażeń, ale też tych większych. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, zwłaszcza w Polsce, ponieważ wpływa korzystnie na choroby układu sercowo-naczyniowego. Ponadto gra ważną rolę w diecie osób, u których występuje miażdżyca lub nadciśnienie. Właściwości miodu lawendowego obejmują także działania, które wzmacniają naczynia krwionośne. Regularne stosowanie pomaga rozszerzyć je i jednocześnie poprawić sprawność ich działania.

Jak stosować miód lawendowy?

Miód lawendowy, ze względu na specyficzny zapach i posmak, sprawdzi się w każdym sprawdzonym wcześniej, tradycyjnym przepisie. Wszelkie słodkie dania nabiorą nowego wymiaru, gdy tylko doda się choć łyżeczkę tego naturalnego produktu. Dzięki temu, że miód stanowi idealną alternatywę dla klasycznego cukru, cały posiłek może stać się o wiele zdrowszy po wprowadzeniu jednej zmiany. Stosowanie miodu lawendowego może odbywać się także w tradycyjny sposób, czyli jedzenie łyżeczką prosto ze słoika. Należy pamiętać jedynie o tym, by zachować umiar – zjedzenie zbyt dużej ilości wcale nie spowoduje lepszego samopoczucia i uodpornienia na wszelkie choroby, a może doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji. Co więcej, warto zrobić test uczuleniowy przed wprowadzeniem miodu lawendowego do diety na stałe. Produkty naturalnego pochodzenia mają to do siebie, że być może rzadko wywołują wszelkie alergie, ale gdy już do nich dochodzi, to skutki mogą być opłakane. Stosowanie miodu lawendowego może odbyć się także francuskim sposobem w postaci dodania go do deski serów. Co więcej, sprawdzi się on nie tylko w kuchni, ale też w kosmetycznych podbojach jako maseczka do twarzy lub peeling do ust. Warto zgłębić swoją wiedzę także w obszarze dbania o włosy – ciekawym zabiegiem jest miodowanie, które nabłyszcza, nawilża i odżywia pasma lepiej niż niejedna odżywka czy zabieg u fryzjera.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(4,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.