Ułatwienia dostępu

Mali przyjaciele Natury – edukatorzy z wizytą w żłobku i przedszkolu Montessori w Kielcach

10 listopada 2023

Mali przyjaciele Natury – edukatorzy z wizytą w żłobku i przedszkolu Montessori w Kielcach

Jednym z podstawowych założeń koncepcji Montessori jest umożliwianie dzieciom kontaktu z przyrodą 🌲. Codzienne spacery i zabawny na zewnątrz (niezależnie od pogody), pomoce i zabawki wykonane z naturalnych materiałów, bez zbędnych barwników, z ograniczeniem do minimum tworzyw sztucznych – tak właśnie wygląda opieka nad najmłodszymi w kompleksie Montessori Kielce, mieszczącym żłobek 👶 i przedszkole. Edukatorka naszej Fundacji miała okazję się o tym przekonać 23. października.

W grupie maluszków zrealizowany został konspekt „Naturalna tablica sensoryczna”. Dzieci słuchały dźwięków przyrody i dotykały naturalnych materiałów: kamyków 🪨, muszli, szyszek, piórek 🪶, drewna, wosku, anyżu, a nawet makaronu. Swoje doświadczenia mogły kontynuować dzięki pozostawionej w prezencie tablicy sensorycznej, na której znalazło się kilkanaście faktur wprost ze świata przyrody.

Żądne wiedzy przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach wymagających uwagi i skupienia (poradziły sobie doskonale!). W jednej grupie edukatorka opowiadała o pozytywnych stronach zwierząt 🐺 i roślin 🌿, których ludzie często się boją – przeważnie bezpodstawnie – w ramach konspektu „Nie takie straszne, jak nas widzą – niegroźne, a nawet pożyteczne zwierzęta i rośliny”. Dzieci zaskakiwały rozległą wiedzą o owadach, pajęczakach 🕷️, płazach 🐸 i ich roli w ekosystemie.

Druga grupa uczestniczyła w zajęciach „Zmysły owadów i innych zwierząt”. Edukatorka opowiadała o różnych sposobach odbierania rzeczywistości, charakterystycznych dla gatunków innych niż homo sapiens. O tym, jak widzą, słyszą, czy czują owady, dzieci dowiedziały się również dzięki kilku prostym, obrazowym eksperymentom.

Dziękujemy 🥰 dyrekcji Montessori Kielce za możliwość przebywania w tak przyjaznej, pięknej przestrzeni, pełnej szacunku do dziecka i mądrego wspierania naturalnych procesów poznawczych, tak intensywnie zachodzących w małych główkach.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…
Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.