Ułatwienia dostępu

Miód akacjowy. Zastosowanie i właściwości lecznicze

1 czerwca 2021

Miód z akacji

Wśród najpopularniejszych miodów na polskim rynku wyróżnić można przede wszystkim miód akacjowy. Jego dużą zaletą jest z pewnością słodki smak uwielbiany przez wiele osób, w tym zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wyjątkowe właściwości lecznicze sprawiają, że miód akacjowy staje się niezbędnym dodatkiem do codziennej diety, dlatego nie może zabraknąć go w kuchni.

Miód akacjowy – kolor, smak i zapach

Ile rodzajów miodów, tyle barw i odcieni, a także zapachów i smaków. Miód akacjowy charakteryzuje się jednak bardzo jasnym kolorem określanym potocznie jako słomkowy. Wszystko z powodu delikatnie żółtego zabarwienia, jednak często zdarza się, że będzie on niemal całkowicie przezroczysty. Miód akacjowy ulega krystalizacji – po tym procesie jego odcień zmienia się w stronę białego, który delikatnie wpada w kremową żółć. Jest to jeden z tych przypadków, gdzie cukry zawarte w produkcie to w większości fruktoza, nie glukoza. To właśnie z tego powodu krystalizacja miodu akacjowego jest procesem długim trwającym nawet rok czasu. Dla porównania: pozostałe rodzaje miodów krystalizują się zazwyczaj w 3-4 miesiące. Zaletą jednak może być to, że nawet po przejściu krystalizacji produkt ma ziarna średniej wielkości, przez co jest dość miękki. Miód akacjowy zapachem może kojarzyć się z letnim, ciepłym wieczorem pod kwitnącym drzewem. Jego smak natomiast określany jest jako jeden z najsłodszych wśród miodów polskiej produkcji. Nie da się ukryć, że to właśnie dlatego jest lubiany między innymi przez dzieci.

Miód akacjowy

Zastosowanie miodu akacjowego

Podobnie jak w przypadku innych miodów, tak i akacjowy jest polecany w przypadku wszelkich dolegliwości żołądkowych, trawiennych, skurczach, a także, gdy do czynienia mamy z zapaleniem jelit. Wszystko to jest możliwe dzięki osłonowemu działaniu miodu na żołądek – w ten sposób jest skutecznie chroniony przed zbyt dużą ilością kwasów trawiennych. Duża ilość cukrów prostych, w którą obfituje miód akacjowy, sprawdzi się w szczególności podczas większej aktywności psychicznej, a także fizycznej. Produkt ten poprawia samopoczucie oraz przeciwdziała osłabieniu organizmu, zwalczając jednocześnie wszelką bezsenność.

Na co stosować miód akacjowy?

Miód akacjowy często stosowany jest w przypadku wszelkich chorób zapalnych czy bakteryjnych. Co ciekawe, sprawdza się podczas leczenia schorzeń skórnych, zwłaszcza w przypadku ropnych zakażeń. Przyspiesza gojenie się ran oraz likwidację infekcji. Co prawda miód z akacji na tle pozostałych rodzajów ma bardzo niskie właściwości antybiotyczne i antybakteryjne, ale za to świetnie sprawdzi się jako lek na ból gardła czy innych dolegliwości dotyczących górnych dróg oddechowych. Jak zwykle kluczową rolę gra tutaj regularność spożywania – dopiero wtedy można zauważyć realne efekty w postaci wzmocnienia odporności czy oczyszczenia układu moczowego. Co więcej, do właściwości miodu akacjowego zalicza się także działanie uspokajające. Często pytanie brzmi “jak stosować miód akacjowy?”. Otóż najlepszym sposobem jest tradycyjne dodawanie go jako słodzik do letniej herbaty lub alternatywa dla cukru w słodkich posiłkach. Nic nie stoi także na przeszkodzie w spożywaniu go bezpośrednio ze słoika łyżeczką. Warto jednak, przed wdrożeniem miodu akacjowego jako stałego elementu diety, wykonać test uczuleniowy. Raczej rzadko zdarza się, by produkty naturalne wchodziły w reakcję z organizmem, powodując alergie, jednak gdy już do tego dochodzi, skutki mogą być bardzo poważne.

Miód akacjowy – właściwości

Do właściwości miodu akacjowego, poza wymienionymi powyżej, można zaliczyć także fenomenalny wpływ na ogólne samopoczucie ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Stanowią one aż 80% całości – pozostała część to głównie woda, białko, a także pojedynczo występujące witaminy. Wszystko to, łącznie z ulubionym dla wielu osób słodkim smakiem, sprawia, że miód akacjowy staje się dodatkiem do codziennych dań i napojów jako o wiele zdrowsza alternatywa dla klasycznego cukru białego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.