Ułatwienia dostępu

Miód gryczany. Właściwości lecznicze. Jaka cena?

2 czerwca 2021

Miód gryczany. Właściwości lecznicze. Jaka cena?

Niejedną osobę miód urzekł swoim zapachem, słodkim smakiem i oryginalną barwą. Nic dziwnego, że u wielu z nas nie może go zabraknąć w codziennym jadłospisie nie tylko ze względu na urozmaicenie diety, ale na prozdrowotne, lecznicze właściwości. Dzięki niemu niestraszne są przeziębienia, ponieważ regularnie stosowany, uchroni przed nimi, a w razie konieczności przyspieszy proces regeneracji. Najczęściej wybieranym produktem zdrowotnym w Polsce jest miód gryczany. Na co pomaga? Jak go stosować?

Miód gryczany – właściwości

Wyróżniamy różne rodzaje miodów: nektarowe, spadziowe, a także ich hybrydę w postaci nektarowo-spadziowych. Miód gryczany to stuprocentowy miód nektarowy produktowany przez pszczoły z nektaru gryki zwyczajnej. Jego zbiory zazwyczaj mają miejsce w okolicach sezonu letniego, pod koniec lipca. Wyróżnia się charakterystycznym słodko-ostrym aromatem, a także oryginalnym kolorem przypominającym mocną, gorzką herbatę. Miód gryczany posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Pozwala na sukcesywne oczyszczenie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, dlatego polecany jest osobom, które borykają się z problemami tego typu. Do właściwości miodu gryczanego zaliczyć można także pomoc w lepszym przyswajaniu witaminy C przez organizm. Wątroba jest bezpieczna ze względu na to, że cukry proste, które składają się na miód, są wchłaniane bezpośrednio do krwioobiegu, dzięki czemu od razu odżywiany jest mięsień sercowy. Miód gryczany to także źródło wielu cennych witamin, w tym między innymi z grupy B, fosfor, miedź oraz cynk. Realnie wpływa na szybsze gojenie się ran zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Poprawie ulegnie także wygląd samej skóry, koncentracja w ciągu dnia oraz ogólna odporność organizmu. Miód gryczany świetnie sprawdzi się na kaszel, redukując go do minimum. Znajdzie zastosowanie także w poprawie procesu trawiennego oraz redukcji szkodliwych toksyn z organizmu. Zasada jest jednak dość istotna: trzeba być regularnym.

Miód gryczany – zastosowanie

Miód z gryki, podobnie jak pozostałe produkty naturalnego pochodzenia, aby utrzymać wysoką ilość zdrowotnych właściwości, absolutnie nie może być poddawany obróbkom termicznym. Nie zaleca się zatem zalewania go wrzątkiem lub gorącym mlekiem, ponieważ wówczas jego działanie zostanie w dużym stopniu obniżone – pozostanie jedynie smacznym dodatkiem. Najlepszym sposobem, praktykowanym od wielu lat, jest rozpuszczenie łyżeczki gryczanego miodu w letniej wodzie i zostawienie jej do spożycia na kolejny poranek. Dobrą praktyką jest wypicie szklanki takiego napoju na pół godziny przed śniadaniem – w ten sposób poprawimy pracę układu trawiennego i unikniemy kłopotów z nim związanych. Dawkowanie może być różne w przypadku przeziębienia. Zalecaną ilością miodu gryczanego w trakcie wszelkich dolegliwości jest 1-2 łyżki stołowe dziennie. Zapobiega to także infekcjom oraz innym chorobom.

Krystalizacja miodu gryczanego

Miód gryczany po procesie krystalizacji może znacznie zmniejszyć swoją objętość. Niejednokrotnie zdarzy się też, że na powierzchni słoika pozostanie warstwa rzadkiego produktu, który nie uległ krystalizacji. Wszystko to z powodu zbyt dużej ilości wody w miodzie lub zbyt wysokiej temperaturze, w której doszło do procesu. Należy pamiętać o zasadzie, według której miód gryczany przechowywany będzie w maksymalnej temperaturze 10 stopni, natomiast minimalnej – 4 stopni. Krystalizacja jest całkowicie naturalnym procesem, który obejmuje wszystkie miody wysokiej jakości. Z pewnością nie wpływa niekorzystnie na wszelkie prozdrowotne właściwości – pozostają one niezmienne. Jedyny moment, w którym można utracić walory związane z regularnym spożywaniem miodu, to podgrzewanie go w zbyt wysokiej temperaturze, dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność podczas przygotowywania go do spożycia.

Ciekawostką, która może przekonać wielu niedowiarków, jest fakt, że miód gryczany pomaga w leczeniu stanów zapalnych stawów. Sprawdza się także przy wszelkich złamaniach, a wszystko dzięki temu, że wspiera regenerację tkanki kostnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(4,55 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.