Ułatwienia dostępu

Szałwia omszona — wydajna roślina miododajna

8 października 2022

Szałwia omszona — wydajna roślina miododajna

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to lubiąca słoneczne stanowiska bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jest również nazywana szałwią gajową. Jej łacińska nazwa wywodzi się od słów oznaczających „ocalony”, „nietknięty”, „zdrowy”. Przez starożytnych Greków i Rzymian była uważana za roślinę magiczną.

Jak wygląda szałwia?

Jak wygląda szałwia?

Chyba najbardziej rozpoznawalną cechą wyglądu szałwii omszonej są jej kwiaty, zazwyczaj w kolorze głębokiego fioletu. Mogą jednak występować inne odmiany kolorystyczne. Odmiana „New Dimension Rose” ma różowe kwiaty, „Amethyst” różowofioletowe, „Pink Field” różowoczerwone, a „Adrian” – białe. Szałwia kwitnie dopiero w drugim roku uprawy.

Kwiaty szałwii są zebrane w okółki i tworzą charakterystyczne kłosy. Mają grzbiecistą budowę. Kwiatostany szałwii są długie, dochodzą nawet do 25 cm.

Szałwia dorasta do wysokości 40-60 cm. Ma wzniesione, lekko zdrewniałe pędy, lekko fioletowe u podstawy. Tworzą one gęste kępy. Liście szałwii omszonej mają owłosioną dolną stronę blaszki liściowej. Mają kształt elipsy i są lekko pomarszczone. Ich brzegi są karbowane. Unerwienie liści jest wyraźnie widoczne. Szałwia jest gęsto ulistniona. Roślina wydziela przyjemną woń.

Jakich warunków potrzebuje szałwia omszona?

Jakich warunków potrzebuje szałwia omszona?

Roślina lubi słoneczne i ciepłe stanowiska. Dobrze byłoby, gdyby szałwia była tam osłonięta od wiatru. Gleba, w jakiej zasadzi się szałwię omszoną, powinna być luźna, wapienna, próchniczna, przepuszczalna i żyzna. Szałwia dobrze znosi krótkotrwałą suszę, jednak podczas upałów warto podlewać szałwię — wydłuży to okres jej kwitnienia. Należy jednak uważać, żeby jej nie przelać.

Po przekwitnięciu trzeba przyciąć jej pędy kwiatowe — to także sprawi, że będzie kwitła dłużej, bowiem roślina wypuszcza wtedy nowe kwiaty. Pobudzi to też szałwię do bujniejszego rozkrzewiania się.

Szałwia nie znosi ciężkich, zbyt mokrych gleb i cienistego stanowiska — jeśli będzie docierało do niej zbyt mało promieni słonecznych, roślina będzie słabo rosnąć i wypuszczać bardzo małą liczbę kwiatów. Szałwię omszoną warto nawozić kompostem, obornikiem, nawozem lub preparatami do roślin ogrodowych przynajmniej raz w roku.

Szałwię najlepiej zasadzić na lekkim podwyższeniu, tak, aby koło korzeni nie gromadziło się zbyt dużo wody. Roślina jest mrozoodporna. Jest podatna na zgniliznę, rdzę i mączniaka, zagrażają jej także ślimaki.

Wiele sposobów na rozmnożenie szałwii

Wiele sposobów na rozmnożenie szałwii

Szałwię można rozmnażać na kilka sposobów. Jesienią sprawdzi się w tym celu podział kęp, wiosną można zaś rozmnożyć roślinę przy pomocy sadzonek. Potrzebny będzie do tego około 10 cm pęd wraz z piętką. Po zamoczeniu go w ukorzeniaczu należy zasadzić go w rozsadniku. Kiedy szałwia wypuści korzenie, można przenieść ją do ogrodu.

Szałwia rozsiewa się również przy pomocy nasion — jeśli chcemy, aby rozrosła się w ten sposób w naszym ogrodzie, musimy zaniechać przycinania pierwszych przekwitłych kwiatów. Sposób ten nie jest jednak przez wszystkich polecany — samodzielnie rozsiewające się rośliny mogą nie przypominać egzemplarza matecznego. Jeśli zatem mamy w ogrodzie odmianę, która wyjątkowo nam się spodoba, lepiej rozmnażać ją dwoma pierwszymi sposobami. Młode szałwie należy podlewać częściej, aby dobrze się przyjęły — dopiero starsze okazy są odporne na krótkotrwałe susze. Podobnie sprawa ma się z mrozem — sadzonki na zimę warto przykryć agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych.

Jeśli szałwia zbyt długo rośnie w jednym miejscu, warto rozdzielić jej kępy wczesną wiosną lub wczesną jesienią, aby ją odmłodzić.

Ozdoba ogrodów w stylu angielskim i skalniaków

Szałwia omszona idealnie będzie pasować do ogrodów w stylu angielskim i rustykalnym. Dobrze skomponuje się z kocimiętką, lawendą, goździkami i dąbrówką rozłogową — tym bardziej że ma bardzo podobne do nich wymagania — nie za wilgotne stanowisko z przepuszczalną glebą. Kępy tych roślin, posadzone obok siebie, będą chętnie odwiedzane przez pszczoły i inne zapylacze. Ładnie wygląda na tle iglaków. Poleca się jej sadzenie jako podszyt róż lub jako obwódka wokół rabat. Szałwia omszona będzie bardzo dobrą ozdobą skalniaków czy ogródków żwirowych — tym bardziej że lepiej czuje się na podwyższeniu. Jeśli nie mamy ogrodu, a nadal chcemy cieszyć się szałwią, możemy zasadzić ją na balkonie lub tarasie — dobrze będzie czuć się również w skrzyniach czy większych doniczkach. W doniczkach najlepiej będą się czuły nieco niższe odmiany, takie jak „Rose Marvel” i „Blue Marvel”.

Długo kwitnąca roślina miododajna

Długo kwitnąca roślina miododajna

Szałwia omszona kwitnie od końca maja do sierpnia, a jej regularne przycinanie pomaga wydłużyć okres kwitnienia. Dzięki swojemu przyjemnemu, mocnemu zapachowi wabi do siebie pszczoły i motyle. Szałwia ma dużą wydajność miodową: 200-300 kg/ha. Miód szałwiowy jest bardzo aromatyczny i ma właściwości prozdrowotne — zaleca się jego spożywanie osobom ze stanami zapalnymi, wrzodami i innymi chorobami układu pokarmowego.

Aromatyczna przyprawa

Liście szałwii i są cenionym surowcem w przemyśle zielarskim. Dodaje się je do dżemów, sosów, marynat do mięs, serów, win czy mieszanek ziołowych. Wspomagają trawienie. Naparem z szałwii płucze się gardło, jeśli wystąpią w nim afty lub stany zapalne. Liście szałwii dodawane do kąpieli łagodzą stany zapalne, a płukanki do włosów pomagają w walce z łupieżem. Szałwia jest dodawana do past do zębów, mydeł, szamponów, dezodorantów i perfum.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(4,50 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.