Zajęcia o zapylaczach i ekologii w Kielcach, Morawicy i Nowinach

Zajęcia o zapylaczach i ekologii w Kielcach, Morawicy i Nowinach

W ramach realizacji projektu „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, prowadzonego dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł), Fundacja Pszczoła Musi Być od października 2023 r. odwiedza placówki edukacyjne i inne podmioty, prowadząc zajęcia o zapylaczach i ekologii. 

W bardzo pracowitym tygodniu od 13. do 17. listopada, gościliśmy w przedszkolach oraz szkołach podstawowych na terenie Kielc, Morawicy i Nowin.

Maluchy z Przedszkola Samorządowego nr 35 w Kielcach zgłębiały tajniki życia pszczół miodnych i pracy pszczelarza. Poznały różne owady zapylające oraz przyjrzały się z bliska ich domom. Mogły także podziwiać strój pszczelarski i narzędzia wykorzystywane podczas przeglądu ula.

Podopieczni Przedszkola Samorządowego nr 13 w Kielcach również poznali zasady funkcjonowania pszczelej rodziny. Miały ponadto okazję przez chwilę same poczuć się owadami, uczestnicząc w sensorycznych zajęciach aktywizujących zmysły słuchu, węchu i dotyku.

Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach (powiat kielecki, gmina Nowiny) również okazali się żądni wiedzy. Z dużym zaangażowaniem śledzili opowieść o rolach robotnic, mieszkańcach uli i domków dla owadów, oraz o sposobach postępowania z pszczelimi rodzinami w pasiece.

Dzieciaki z Przedszkola Samorządowego w Morawicy (powiat kielecki, gmina Morawica) dały się porwać opowieściom o pszczołach i pszczelarzach. W ramach eksperymentów doświadczały świata różnymi zmysłami. Poznały również sposoby, dzięki którym nawet przedszkolaki mogą dbać o naturę i obiecały wdrażać je w życie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Morawicy uczestniczyli w zajęciach o zróżnicowanej tematyce. Podczas gdy jedne grupy zaglądały do wnętrza ula, inne tworzyły plakaty ekologiczne, a jeszcze inne oswajały się ze zwierzętami, roślinami, a nawet grzybami, powszechnie uznawanymi za straszne lub ohydne.

Zajęcia edukacyjne fundacji Pszczoła Musi Być

Od października 2023 r. Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być realizuje projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”, dzięki wsparciu Ministerstwo Klimatu i Środowiska , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 106.995,04 zł. W ramach projektu prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie woj. świętokrzyskiego.

Jaworznianka, czyli trochę krakuska a trocha Ślónzoczka. Dziennikarz, filolog, pszczelarz, wegetarianka. Poza zapylaczami pasjonują mnie dinozaury i kosmos, rollercoastery i drzewa, książki i filmy, rower i słodycze. Lubię burze i szparagi. Kocham wszystkie koty i jednego puzonistę. Nie znoszę zakupów i nie mam telewizora. Boję się parkowania równoległego i wilków z "Pana Kleksa". Uczę się grać na kalimbie i marzę o trojaczkach.

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.