Ułatwienia dostępu

Miód wrzosowy. Właściwości lecznicze i zastosowanie

5 czerwca 2021

Miód z wrzosów

Najczęściej w polskich kuchniach spotkać można miody wielokwiatowe, lipowe lub rzepakowe. Nic dziwnego – są najłatwiejsze do pozyskania. Zdecydowanie rzadziej dostępny jest miód wrzosowy – prawdopodobnie mało kto o nim słyszał. Trudno o jego dostępność w tradycyjnych stacjonarnych marketach, jednak dla jego właściwości warto odwiedzić sklep internetowy lub pasiekę w celu zakupu.

Miód wrzosowy – gdzie kupić?

Jest to jeden z miodów, które pozyskuje się najpóźniej w skali roku. Wrzosy bowiem kwitną dopiero w okolicy sierpnia, natomiast pełnia ich rozkwitu jest możliwa do osiągnięcia dopiero we wrześniu aż do października. W naszym kraju coraz trudniej o wrzosowiska – kwiaty te zazwyczaj służą wyłącznie jako ozdoba ogródków czy parapetów. Zdecydowanie częściej spotkać je można w Szkocji czy Irlandii – to charakterystyczny kwiat dla tych krajów. Ich naturalne występowanie to lasy i polany, przez co dostępność jest dość utrudniona, zwłaszcza dla pszczelarzy. Nie wystarczy kilka wrzosów, by pszczoły mogły rozpocząć działania nad miodem – musi to być duże wrzosowisko, dopiero wtedy przywiezienie uli i ich nadzorowanie staje się opłacalne. Problemem jest także jesienna pogoda – to czas kojarzony głównie z wiatrami, deszczami i wilgocią, co absolutnie nie sprzyja pszczołom w pozyskiwaniu pożytków. Wszystkie opisane powyżej aspekty wpływają na to, że miód wrzosowy jest bardzo rzadko spotykany, a do tego jego cena staje się wyraźnie droższa od pozostałych rodzajów. Często można usłyszeć pytanie: “gdzie kupić miód wrzosowy?”. Najtrafniejszą odpowiedzią jest tutaj pasieka u doświadczonego pszczelarza lub specjalny sklep z miodami. Raczej trudno znaleźć miód wrzosowy na półkach najbardziej znanych marketów, stąd Internet jest najlepszym rozwiązaniem na zakup.

Miód wrzosowy – skład

W porównaniu do pozostałych rodzajów miodów wrzosowy przejawia tendencję do zawierania zdecydowanie większej ilości wody – jej poziom przekracza nawet 20%. To właśnie sprawia, że konsystencja nie jest stała, a galaretkowa. Tak samo jak w przypadku pozostałych produktów tego typu, miód wrzosowy to źródło węglowodanów. Faktem, na który warto jednak zwrócić uwagę, to wyższa zawartość fruktozy niż glukozy, zatem do czynienia mamy ze “zdrowymi” cukrami. W tej odmianie miodu możemy spodziewać się także znacznie wyższej ilości enzymów, nawet kilkukrotnie w porównaniu z miodem rzepakowym czy akacjowym. To dobry produkt, który warto wprowadzić do codziennej diety, chociażby ze względu na wysoką zawartość witamin, m.in. witaminy A i B, a ponadto także żelaza. Na miód wrzosowy składa się łącznie około kilkudziesięciu biopierwiastków, w tym potas, wapń, chlor czy magnez.

Właściwości miodu wrzosowego

Podobnie jak w przypadku pozostałych miodów, tak i przy wrzosowym można spodziewać się przede wszystkim działania bakteriobójczego. To sprawia, że idealnie sprawdzi się przy wszelkich schorzeniach i dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, biegunkach czy zaparciach. Wspomaga regulację pracy jelit, ułatwiając przyswajanie pozostałych produktów i ich trawienie. Wśród opinii na temat miodu wrzosowego można znaleźć informację na temat potwierdzonego działania moczopędnego, które jest istotne zwłaszcza w przypadku schorzeń związanych z układem moczowym czy nerek. Świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, który charakteryzuje się nieco gorszą pogodą i łatwiejszą przyswajalnością różnych chorób. Co więcej, miód wrzosowy może działać zapobiegawczo – pijąc regularnie letnie mleko z łyżeczką miodu, można spodziewać się zwiększonej odporności organizmu, który zwalczy wszelkie wirusy i bakterie.

Miód wrzosowy – zastosowanie

Co ciekawe, miód wrzosowy swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni i medycynie, ale także we wszelkiego rodzaju kosmetykach. Sprawdza się jako dodatek do peelingu lub maseczki, które można przygotować z łatwo dostępnych produktów codziennego użytku. Miód wrzosowy, tak samo jak pozostałe rodzaje, jest humektantem, który nawilża zarówno skórę, jak i włosy – świetnie sprawdzi się w zabiegach olejowania lub miodowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(4,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.