Ułatwienia dostępu

Pierzga pszczela. Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

2 czerwca 2021

Pierzga pszczela. Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania.

Jak wygląda i smakuje miód – to prawdopodobnie wie każdy. To najczęściej stosowany domowy sposób na zwalczenie zachorowań w okresie jesienno-zimowym, a także dodatek do wszelkiego rodzaju herbat i słodkich posiłków. Pyłek pszczeli również w dużej mierze obił się o uszy, natomiast owiana tajemnicą zostaje pierzga pszczela. Czym ona jest i jakich korzyści można spodziewać się po regularnym stosowaniu? Jakie są zasady dawkowania i czy dzieci mogą ją przyjmować?

Pierzga – co to jest?

Najprościej mówiąc, pierzga pszczela to podstawowy pokarm dla pszczół, który jest wytwarzany wewnątrz ula. Powstaje wskutek zmieszania pyłku kwiatowego, który najpierw zostaje zebrany przez pszczoły, ze śliną i miodem. W ten sposób tworzą się grudki pyłkowe – są one przenoszone do ula, a później umieszczane w plastrach. Następuje proces fermentacji w obecności kwasu mlekowego – i w ten sposób otrzymujemy pierzgę. Zostaje ona wyjmowana wprost z ula, jednak pszczelarze dbają o to, by nie zabrać jej za dużo – to nadal jest główne pożywienie dla pszczół. Co więcej, cena pierzgi pszczelej również jest wyższa niż pozostałych pszczelich wyrobów, np. pyłku czy miodu, ze względu na o wiele mniejsze jej ilości.

Właściwości pierzgi pszczelej

Pierzga pszczela zawiera mnóstwo ważnych składników odżywczych, dzięki czemu staje się idealnym produktem uzupełniającym codzienną zbilansowaną dietę. Pomoże w problemach z apetytem, z pewnością sprawdzi się u osób aktywnych fizycznie, a także wpłynie pozytywnie na aspekt włosów, skóry i paznokci. Pierzga pszczela i odchudzanie także idą w parze – jednak należy pamiętać o zdrowej diecie i spożywaniem wartościowych produktów. Wiele opinii mówi o zbawiennym wpływie na nowotworowe schorzenia. Pierzga pszczela w pewnym stopniu może pomagać w walce z rakiem, jednak ten fakt wciąż pozostaje niepotwierdzony przez badania. Wniosek jest zatem taki, że należy informacje tego typu traktować z odpowiednim dystansem i pamiętać o tym, że w żadnej chorobie alternatywy zdrowotne, wspomagające odporność, nie zastąpią leków. Warto jednak wdrożyć je jako środki wzmacniające i poniekąd niwelujące skutki chemioterapii.

Jak stosować pierzgę pszczelą? Zastosowanie w warunkach domowych.

Podobnie do pyłku – w postaci zmielonej lub namoczonej w wodzie czy mleku, pozostawionej do napęcznienia. Wówczas nie tylko zwiększamy biodostępność jej składników, ale także ułatwiamy spożywanie pierzgi. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do różnych dań, np. jogurtów, napojów, dań śniadaniowych. Pierzga pszczela może być stosowana także z miodem.

Pierzga pszczela – dawkowanie

W przypadku dawkowania pierzgi, nie ma określonej ilości, którą należy przyjmować. Tradycyjnie przyjętą zasadą jest stosowanie jednej łyżeczki dziennie u dorosłych i połowę łyżeczki u dzieci. Należy pamiętać jedynie o tym, by w stosowaniu pierzgi zachować umiar – po około dwóch tygodniach przyjmowania warto zrobić przerwę. Co ważne, dobrym nawykiem jest wykonanie wcześniejszego testu w razie wystąpienia alergii. Skutki uboczne w stosowaniu pierzgi, a także innych naturalnych składników, mogą być różne. Nie warto podawać pierzgi dzieciom – dopiero od 3-4 roku życia można zacząć jej wdrażanie. Naturalny pszczeli wyrób jest jednak polecany osobom chorującym na cukrzycę – powoduje zwiększenie wydzielania się insuliny, dzięki czemu obniżany jest poziom cukru we krwi. Wszystko to dzięki witaminom i minerałom, które zawiera pierzga.

Gdzie kupić pierzgę pszczelą?

Na pytanie, czy da się znaleźć pierzgę w sklepach, odpowiedź brzmi: tak! Jednak niemal jedynie w specjalistycznych sklepach internetowych, w których sprzedawany jest miód oraz inne wyroby pszczele. Pierzga pszczela sprzedawana jest w różnych ilościach – często można zaopatrzyć się w pierzgę 1kg, dzięki czemu stworzymy zapas na kolejne miesiące.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(4,63 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.