Ułatwienia dostępu

Dlaczego warto dbać o środowisko?

Dlaczego warto dbać o środowisko?

Chyba każdy z nas chciałby dożyć sędziwej starości, ciesząc się dobrym zdrowiem. Taki stan rzeczy nie jest możliwy bez dbania o środowisko. Podpowiadamy, dlaczego trzeba dbać o środowisko i jak dbać o przyrodę, by wesprzeć planetę.

W trosce o dostęp do wody pitnej

W trosce o dostęp do wody pitnej
W trosce o dostęp do wody pitnej

Czy wiesz, że dostęp do wody pitnej nie jest wcale czymś oczywistym? Obecnie już ¼ ludzkości zmaga się z niedoborami tej życiodajnej cieczy, bez której normalne funkcjonowanie jest niemożliwe. Tymczasem bogatsze państwa marnują hektolitry tego surowca. Niestety, gdy go zabraknie, człowiek nie będzie miał szans na przetrwanie. Dlatego w trosce o siebie i przyszłe pokolenia, które z powodów braku wody mogą zacząć prowadzić wojny czy też masowo przemieszczać się w inne części świata w jej poszukiwaniu, warto już dziś oszczędzać ten cenny surowiec.

Dbam o środowisko – żyję zdrowiej

Zniszczone środowisko nie jest łaskawym miejscem do życia dla ludzi i zwierząt. Szkodliwa emisja gazów cieplarnianych, nie tylko zmniejsza walory krajobrazu, ale także przyczynia się do degradacji i zanieczyszczenia powietrza. Przekłada się to nie tylko na to, że oddychamy smogiem, ale również na aspekt związany z produkcją żywności. Zanieczyszczone powietrze ma ogromny wpływ np. na uprawy, które pod jego wpływem są uboższe w składniki odżywcze i minerały. Tym samym, nawet, gdy staramy się odżywiać zdrowo, tak naprawdę nie dostarczamy tylu wartościowych substancji, co np. kilkadziesiąt lat temu. Może to powodować braki witaminowe w organizmie, a także być przyczyną wielu chorób.

Co więcej, zanieczyszczone środowisko sprawia, że gleba jest zubożona. Rośnie na niej mniej gatunków roślin. To nie jest także przyjazny świat dla pszczół, które mogą giną masowo m.in. z powodu skażenia środowiska. Niedobór pszczół natomiast może doprowadzić do tego, że wkrótce będzie brakować nam jedzenia. Jak widać, wszystkie te elementy są niezbędne do tego, by cieszyć się zdrową żywnością i dobrym zdrowiem.
Wysokiej jakości pokarm jest potrzebny, by żyć dłużej bez chorób. Jak pokazują badania naukowców opublikowane w „British Medical Journal”, zdrowy styl życia może wydłużyć czas życia bez chorób o 10 lat w przypadku kobiet i o 7 lat w przypadku mężczyzn (1).

Dbanie o środowisko sposobem na zatrzymanie zmian klimatycznych

Dbanie o środowisko sposobem na zatrzymanie zmian klimatycznych
Dbanie o środowisko sposobem na zatrzymanie zmian klimatycznych

Gwałtowne wichury, ekstremalne zmiany temperatur i inne niebezpieczne zjawiska pogodowe to już nasza codzienność. Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że na Ziemi żyje się coraz trudniej. W przyszłości wiele miejsc na świecie nie będzie nadawać się do zamieszkania. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosimy my wszyscy, którzy nie szanujemy środowiska naturalnego. Generujemy wielkie ilości śmieci, emitujemy groźne substancje do atmosfery, co ma przełożenie na wystąpienie globalnego ocieplenia, zjawiska niebezpiecznego dla mieszkańców planety.
Jeżeli chcemy żyć w miarę spokojnych warunkach pogodowych, warto już teraz zastanowić się, jak dbać o Ziemię i wprowadzić zmiany indywidualne oraz na poziomie systemowym, np. w polityce państw, w prawie czy wprowadzać działania ekologiczne w firmach.

Oszczędność pieniędzy efektem dbania o planetę

Tym, którzy jeszcze wahają się, czy warto dbać o środowisko, warto przekazać, że życie w stylu ekologicznym, to także spora oszczędność. Nie wydajesz pieniędzy na paliwo do samochodu. Oszczędzasz na kupowaniu jedzenia, ponieważ na zakupy idziesz dopiero wówczas, gdy zjesz wszystkie swoje zapasy z lodówki. Płacisz mniejsze rachunki za wodę i prąd.

Jak dbać o środowisko – przykłady z codziennego życia

Jak dbać o środowisko – przykłady z codziennego życia
Jak dbać o środowisko – przykłady z codziennego życia

jak dbać o planetę, by kolejne pokolenia miały gdzie żyć? Należy zacząć od drobnych zmian. Oszczędzaj wodę. Zamiast mycia w wannie wybieraj prysznic. Nie wylewaj bez sensu litrów wody podczas mycia zębów. Zakręcaj kurki, a do kubka nalej sobie trochę wody. Taka porcja wystarczy.

Dobrym pomysłem na to, jak można dbać o środowisko, jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Zasoby takich źródeł energii jak słońce czy wiatr są niewyczerpywalne. Nie emitują one do atmosfery szkodliwego dwutlenku węgla, jak ma to miejsce w przypadku spalania węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy czy gazu.

Zamiast jeździć samochodem przesiądź się – w miarę możliwości – na rower, hulajnogę czy komunikację miejską. W ten sposób nie tylko będzie emitowanych mniej niebezpiecznych substancji do atmosfery, ale także decydując się na inne środki przemieszczania się, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Nie marnuj jedzenia. Zanim po raz kolejny pójdziesz na zakupy, zjedz to, co masz w lodówce. Kupuj ubrania z drugiej ręki, zamiast wybierać te nowe. Naprawiaj sprzęty, które się zepsuły, zamiast wyrzucać.

Dbamy o środowisko, ale często mamy wrażenie, że nasze działania nie są wystarczające. Warto więc próbować edukować swoich bliskich, jak i przyjaciół. Opowiedz im, jak dbać o naszą planetę i dlaczego jest to ważne dla mieszkańców Ziemi. Nie zapomnij o ekologicznej edukacji dzieci, one niedługo będą decydować o losach tego świata.

Jak dbać o środowisko naturalne – działania firm

Prawdziwa zmiana przyjdzie wówczas, gdy do problemu podejdzie się systemowo. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wdrażanie zmian w firmach, które będą miały na celu ograniczanie zużycia wody czy energii. Warto korzystać z odnawialnych źródeł energii, wybierać pompy, które pozwalają na zmniejszenie zużycia wody czy segregować odpady.
Powinniśmy czasem zrobić sobie rachunek sumienia i zastanowić się, jak dbam o środowisko razem z moją firmą. Takie podejście jest elementem koncepcji zrównoważonego rozwoju, którą kieruje się coraz więcej firm.
Dbaj o środowisko, planeta i wszyscy jej mieszkańcy będą Ci wdzięczni. To sprawa nas wszystkich.

 

(1) Źróło: Zbigniew Wojtasiński, Zdrowy styl życia wydłuża czas życia bez chorób, online: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/224293,zdrowy-styl-zycia-wydluza-czas-zycia-bez-chorob, dostęp: 01.12.2021

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.