Ułatwienia dostępu

Krokusy w ogrodzie. Kolorowe i miododajne kwiaty wczesnej wiosny

Krokusy w ogrodzie. Kolorowe i miododajne kwiaty wczesnej wiosny

Krokusy (Crocus) to jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Te przepiękne, kolorowe kwiaty dostrzec można w ogrodzie już na przełomie marca i kwietnia. Najczęściej występują w kolorze różowym, białym lub fioletowym – i właśnie dlatego nazywa się je ametystowymi pięknościami. Krokusy wymagają jednak prawidłowych warunków uprawy i pielęgnacji. Dowiedz się, kiedy najlepiej je sadzić!

Krokusy – charakterystyka

Krokus – nazywany również szafranem wiosennym (Crocus vernus) jest wieloletnią rośliną bulwiastą zimującą w gruncie. Krokus w dojrzałym stadium wzrostu osiąga od 10 do 15 cm wysokości. Jego liście są trawiaste i wąskie, z charakterystycznymi, podłużnymi (białymi lub szarymi) paskami. Kwiaty rośliny są duże i kielichowate, a oprócz malowniczego wyglądu – zachwycają przyjemnym, miodowym zapachem. Owocem krokusa jest tzw. mieszek. Krokusy hoduje się najczęściej w przydomowym ogrodzie, ale często spotkać je można także w parkach.

Krokusy – uprawa i wymagania

Krokusy – uprawa i wymagania

Krokusy są roślinami nieskomplikowanymi w uprawie. Do pięknego kwitnienia potrzebują przede wszystkim słońca, choć tolerują również półcień. Aby móc podziwiać te kwiaty w pełnej krasie, warto zapewnić im odpowiednie podłoże. Do uprawy krokusów najlepsza jest ziemia próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Warto mieć na uwadze, że szafrany posadzone na podłożu piaszczystym lub gliniastym praktycznie nigdy nie zakwitają, a przyrost ich bulw jest znikomy.

Krokusy wiosenne powinny być posadzone jesienią. Najlepiej zrobić to we wrześniu lub na początku października. Wówczas, na przełomie marca i kwietnia będzie można podziwiać je w całej okazałości. Są to kwiaty, które rosnąc – nierzadko przebijają się przez warstwę śniegu.

Krokusy – nawożenie

Nie powinno się zapominać o obfitym nawożeniu krokusów. Rośliny zasila się nawozami wieloskładnikowymi w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Jest to moment, w którym rośliny wypuszczają liście i najbardziej potrzebują cennych składników odżywczych. W tym celu najlepiej użyć kompostu lub obornika w dawce 5 kg na metr kwadratowy. Warto pamiętać, że krokusy mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilka lat. Cebul nie trzeba wykopywać, ale jeśli już decydujemy się to robić, to wystarczy co 4-5 lat. Taki zabieg powinien być wykonywany gdy liście rośliny zaczną zasychać, a więc na początku czerwca.

Krokusy – zastosowanie w ogrodzie

Krokusy – zastosowanie w ogrodzie

Krokusy najlepiej czują się w towarzystwie innych egzemplarzy tego gatunku. Ponadto, krokusy porastające trawniki lub skalniaki prezentują się najbardziej efektownie, gdy ich grupa zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu kwiatów.

Uwaga! W przypadku trawników kwiatowych – należy pamiętać, aby nie sadzić ich na trawach, które wymagają niskiego koszenia. W przeciwnym razie istnieje duża szansa na uszkodzenie liści krokusów. Taka sytuacja powoduje znaczne zmniejszenie przyrostu bulw.

Co ciekawe, krokusy znalazły swoje zastosowanie nie tylko w wiosennych ogrodach. Rośliny z rodzaju crocus doceniane są także w kuchni! Z ich pomarańczowych znamion słupka pozyskuje się najdroższą przyprawę świata – szafran. Ponadto, jeszcze całkiem niedawno kwiaty te stanowiły cenny składnik perfum i barwników.

Odmiany krokusów godne polecenia

Należy zaznaczyć, że na świecie istnieje wiele pięknych odmian krokusów. Popularne egzemplarze hodowlane o kwiatach w wielu odcieniach bieli, żółci i fioletu otrzymano z odmiany botanicznej var. neapolitanus. Do najpopularniejszych odmian wielkokwiatowych należą:

‘Pickwick’ – kwiaty białe z fioletowymi pręgami,
‘Flower Record’ – kwiaty fioletowe,
‘Remembrance’ – kwiaty fioletowe, ze srebrzystym połyskiem, zaokrąglone, ‘Jeanne d’Arc’ – białe kwiaty,
‘Yelow’, ‘Large Yelow’, ‘Golden Yelow’ – żółte kwiaty.

Warto wspomnieć, że fioletowe krokusy nadają się zarówno do sadzenia w ogrodzie, jak i na wiosenne dekoracje w pojemnikach. Wśród ametystowych piękności kwitnących wiosną znalazły się także: krokus Siebera, krokus Tommasiniego, krokus wiosenny czy krokus złocisty.

 

Krokusy – rośliny miododajne

Większość odmian krokusów zaliczana jest także do miododajnych i pyłkodajnych roślin cebulowych. Wydzielają nektar z trzech nektarników znajdujących się wewnątrz zalążni słupka. Krokusy wyposażone są w sporych rozmiarów pręciki, które dostarczają pszczołom spore ilości pyłku.

Krokusy są kwiatami dostarczającymi jeden z pierwszych pożytków dla pszczołowatych i za to właśnie są cenione przez pszczelarzy – oraz przez same owady. Są źródłem pyłku oraz nektaru. Na jednym metrze kwadratowym rabaty mogą pracować jednocześnie nawet 24 robotnice, podaje portal pasieka24.pl.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.