Ułatwienia dostępu

Miód lipowy. Właściwości lecznicze i cena

3 czerwca 2021

Miód lipowy. Właściwości lecznicze i cena

Kwitnące lipy mają specyficzny, charakterystyczny zapach, który roznosi się na całą najbliższą okolicę. Jest słodki, co następnie można odczuć w powstałym dzięki kwiatom miodzie. Wszystko to sprawia, że w naszym kraju miód lipowy uważany jest za jeden z najsmaczniejszych. Co więcej, posiada także właściwości lecznicze, które pozwalają przyspieszyć regenerację w czasie niejednej choroby. Chwalony przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym, gdzie przeziębienia są na porządku dziennym, ale latem jest równie chętnie jedzony.

Miód lipowy. Na co pomaga?

Jak powszechnie wiadomo, kwiat lipy gościł w domowych apteczkach od zarania dziejów. Napary z liści i kwiatów tego drzewa wraz z miodem lipowym to niezawodny sposób na pokonanie choroby i przeziębienia. Właściwości lecznicze miodu lipowego można zawdzięczać przede wszystkim olejkom eterycznym, które doprowadzają do pocenia się organizmu, zbijania gorączki oraz redukcję uciążliwego kaszlu. Jest zatem idealny na sezon jesienno-zimowy, gdzie objawy tego typu są na porządku dziennym. Lipowy miód ma także właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu sprawdza się w walce z drożdżakami, paciorkowcami czy gronkowcami. Produkt ten jest idealny w przypadku chorób i dolegliowści związanych bezpośrednio z układem krążenia. Obniża delikatnie ciśnienie krwi. Miód z lipy jest często stosowany w przypadku infekcji układu płciowego czy moczowego ze względu na udowodnione działanie moczopędne. Co więcej, produkt ten pomaga się zrelaksować oraz odstresować – wykazuje działanie uspokajające oraz rozkurczowe, które sprawdzi się w wielu przypadkach. w tym między innymi przy chorobach i dolegliwościach z sercem.

Miód lipowy – kolor, zapach oraz charakterystyczny smak

Kolor miodu lipowego można przyrównać między innymi do jasnego bursztynu. To żółta barwa, która zyskuje złote refleksy, choć niejednokrotnie można spotkać odmianę, której kolor będzie wpadał w zieleń i nieco oliwkowy odcień. Jak w przypadku każdego miodu, tak i ten produkt ulega krystalizacji – wówczas konsystencja staje się kremowa, a kolor delikatnie pomarańczowy, jednak przeważa barwa żółto-złota. Smak miodu lipowego w dużej mierze zależy od nektaru, dlatego zazwyczaj może być dość zróżnicowany. Z reguły jednak możemy spodziewać się, że produkt ten będzie słodki i łagodny, jednak po procesie krystalizacji może zyskać wyrazistą nutę w postaci ostrego, czasem nawet piekącego smaku. Pozostaje pytanie, jak rozpoznać prawidzy miód lipowy? Niezależnie od pory roku czy miejsca wydobywania miodu, zapach zawsze powinien kojarzyć się z kwitnącą lipą.

Miód z kwiatu lipy. Przepisy i zastosowanie

Podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów, tak i miód z lipy swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim jako zdrowsza alternatywa dla cukru. Charakterystyczny smak słodzi, ale też dostarcza wielu prozdrowotnych składników oraz mikroelementów. Sprawdza się zatem podczas przeziębienia oraz wielu innych chorób jako nieodłączna pomoc w walce z dolegliwościami. Miód lipowo-spadziowy można rozpuścić w letniej wodzie i odstawić ją na ok. 12 godzin. Po tym czasie wypić. Zastosowanie tego typu pozwala na wydobycie wszystkich prozdrowotnych właściwości. Wiele osób jednak uwielbia smak miodu na tyle, że preferują spożywanie go bezpośrednio z łyżki. Niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy stosować miód lipowy, należy pamiętać o jednej zasadzie – nie podgrzewać go do 40 stopni. Jeśli to zrobimy, produkt straci wszelkie lecznicze właściwości, pozostając jedynie pysznym dodatkiem smakowym. Warto zatem mieć świadomość tego, że między innymi w przypadku pieczenia ciast nie wykorzystamy potencjału zdrowotnego miodu, a jedynie jego charakterystyczny zapach i smak. Wiele osób wykorzystuje miody do tworzenia własnych kosmetyków – w tym na przykład peeling do ust czy odżywka do włosów. Jest to świetny sposób na dostarczenie organizmowi wielu cennych składników od zewnątrz, zatem z pewnością warto go wypróbować także poza kuchnią.

Czytaj też Miód malinowy. Właściwości i cena produktu

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.