Miód rzepakowy. Właściwości i wartości odżywcze

Miód rzepakowy. Właściwości i wartości odżywcze.

Charakterystyczna słodycz, piękny kolor i obfitość wartości odżywczych przewyższających w dużym stopniu wszelkie inne słodziki. Miód jest całkowicie naturalny, a jego właściwości są chętnie wykorzystywane w szczególności w medycynie, kuchni jako zamiennik cukru oraz w kosmetologii. Znajomość jego zalet pozwala na całkowite wykorzystanie tego, co oferuje nam natura.

Choć wybór jest szeroki, to jednym z najpopularniejszych w Polsce jest miód rzepakowy. Kojarzony z jasnozłotym kolorem, który po przejściu procesu krystalizacji przybiera białą barwę. Zapach to wyrazisty kwiat rzepaku, natomiast smak – mimo odczuwalnej słodyczy – ma także nutkę goryczy. W poniższym tekście dowiecie się więcej na temat miodu rzepakowego.

Miód rzepakowy – właściwości lecznicze

Podobnie jak cukier, tak samo miód rzepakowy posiada dużą ilość glukozy, dzięki czemu może dostarczać dość dużo energii. Idealnie sprawdzi się zatem u osób przemęczonych i ogólnie osłabionych, a także aktywnych fizycznie. Co więcej, miód rzepakowy staje się niezbędnym elementem codzienności w przypadku pracy biurowej, gdzie spodziewany jest wysiłek umysłowy – poprawia bowiem koncentrację i skupienie. Zawiera także bor, istotny w aspekcie budowy tkanki kostnej i funkcjonowaniu jednego z ważniejszych organów, czyli tarczycy. Ponadto miód rzepakowy bogaty jest w żelazo i potas – cenne zwłaszcza dla układu nerwowego i mięśni. Omówione właściwości miodu rzepakowego pozwalają zatem na poprawę stanu zdrowia poprzez wprowadzenie go do codziennej diety.

Miód rzepakowy – na co?

Wiele osób cierpi na dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi. Zawarte w omawianym rodzaju miodu olejki eteryczne pozwalają na uporanie się z powyższymi problemami. Równie istotną kwestią jest zbawienne działanie dla pracy serca – miód rzepakowy dotlenia je i odżywia, dzięki czemu regularne stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomocny w obniżaniu ciśnienia oraz wspomaganiu wątroby podczas odtruwania organizmu. Miód rzepakowy jest polecany także osobom, które zmagają się z wrzodami żołądka oraz chorobami związanymi z zapaleniem czy infekcją nerek. Ciekawym faktem jest możliwość stosowania specyfiku bezpośrednio na oparzoną skórę – szybka reakcja w dużym stopniu zapobiegnie powstawaniu pęcherzy, co więcej – pozwoli na szybsze gojenie się ran oraz ochronę przed potencjalnym zakażeniem.

Miód rzepakowy kremowany – charakterystyka

Z pewnością dla każdego z nas znanym pojęciem jest krystalizacja miodu. Im dłużej trzymamy go w słoiku, tym trudniej z czasem będzie ją z niego wydostać. Rozwiązaniem tego problemu może być miód rzepakowy kremowany. Sam proces kremowania to nic innego, jak dynamiczne mieszanie świeżego miodu aż do powstania odpowiedniej konsystencji. To sprawia, że miód na dłużej pozostanie miękki i puszysty. Nie trzeba się też obawiać utraty cennych właściwości – kremowanie nie powoduje żadnych skutków tego typu.

Miód rzepakowy – jak stosować?

Niczym nowym nie będzie stwierdzenie, że rzepakowy miód najlepiej spożywać bez podgrzewania. Jakakolwiek ingerencja w postaci zwiększenia temperatury powoduje utratę cennych właściwości – w przypadku każdego miodu. Alternatywą może być zatem rozpuszczenie w letniej wodzie lub mleku. Miód rzepakowy posłuży jako idealny dodatek do słodkich dań – każdy fan owsianki z pewnością polubi jego smak. Sprawdzi się także jako okład na kanapkę czy dodatek do wypieków – aromat miodu będzie unosił się w kuchni przez długi czas. Miód ma właściwości lecznicze i zdrowotne również pod kątem urody. Idealnie nada się jako podkład pod olejowanie włosów czy jako składnik maseczki na twarz.

Miód rzepakowy – cena

Miód zazwyczaj sprzedawany jest w litrowych słoikach. Jego cena oscyluje w granicach 30-40 złotych. Warto zwracać uwagę na to, by cena nie była zbyt niska – może to świadczyć o gorszej jakości wyrobu. Istotną kwestią jest także pochodzenie. Najlepszym wyborem będą miody polskiej produkcji – sprowadzane z Chin mogą odznaczać się zdecydowanie gorszym smakiem oraz brakiem właściwości, o których pisaliśmy powyżej.

Czytaj też Miód lipowy. Właściwości lecznicze i cena

Zobacz również

Dołącz do naszej
społeczności

Bądź EKO każdego dnia i zachęcaj do tego innych. Śledź nasze profile, lajkuj i udostępniaj. Najważniejsze, żeby było nas jak najwięcej.

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera

Inspirujące artykuły, ciekawostki ze świata przyrody, edukacja ekologiczna, relacje z naszych akcji. To wszystko i sporo więcej, za to zero spamu i nachalności. Bądź z nami!

Masz jakieś
pytania?

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz.