Ułatwienia dostępu

Miód słonecznikowy. Właściwości i cena

5 czerwca 2021

Miód słonecznikowy. Właściwości i cena.

Nie od dziś wiadomo, że miód każdego rodzaju – dopóki jest dobry jakościowo – to źródło wielu cennych właściwości. Sprawdza się nie tylko w kuchni jako dodatek do posiłków czy herbaty, ale także w wielu innych branżach, np. kosmetycznej w postaci środka silnie nawilżającego czy rozjaśniającego. Jednym z rodzajów naturalnego pochodzenia jest miód słonecznikowy.

Powstawanie miodu słonecznikowego

Przede wszystkim na wstępie warto zaznaczyć, że miód słonecznikowy jest bardzo rzadko spotykany w Polsce. Zdecydowanie większą popularność zyskał na wschodzie. Pozyskuje się go z nektaru słonecznika – rośliny jednorocznej o dużych kwiatach. Rośnie ona właściwie wszędzie i jest źródłem wielu cennych pyłków. Słonecznik może osiągnąć nawet do dwóch metrów wysokości, natomiast jego kwiaty charakteryzują się średnicą około 30 centymetrów. Uprawa możliwa jest na dwa sposoby: na zagonach lub jako wysiew punktowy. Na dojrzałe nasiona słonecznika nie trzeba długo czekać – wystarczy 90-110 dni.

Dlaczego miód słonecznikowy nie jest spotykany w Polsce?

Mimo tego, że słoneczniki można uprawiać na dość słabych glebach, to i tak zajmują one zazwyczaj mniej niż 1% ogółu roślin oleistych w Polsce. Hodowla pod kątem pyłku i nektaru dla pszczół nie jest bowiem opłacalna – wydajność miodowa słoneczników to tylko 30-40 kg z hektara, natomiast dla porównania: z rzepaku jest to 80-140 kg. Do uprawy nie zachęca także fakt, że miód słonecznikowy można wytwarzać wyłącznie latem, stąd dość niewielka jego popularność. Zdecydowanie częściej ten rodzaj miodu trafia do nas z Ukrainy, gdzie uprawy słonecznika sięgają dość dużych rozmiarów plantacji.

Właściwości miodu słonecznikowego

Tak jak każdy miód, tak i słonecznikowy jest stosowany na wiele dolegliwości jako środek pomocniczy. Dość niska popularność tego rodzaju wiąże się jednak z tym, że trudno jest znaleźć konkretne informacje na temat właściwości dla tego konkretnego miodu. Pewnym jest jednak, że zastosowanie znajdzie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nietrudno o wszelkie infekcje, przeziębienia czy inne choroby. Miód słonecznikowy pomoże zneutralizować ból gardła, przynosząc ulgę w połączeniu z ciepłym mlekiem. Jest to jednocześnie najlepsza metoda na jego przyjmowanie – rozpuszczenie w ciepłym, letnim (nie gorącym!) napoju lub bezpośrednio z łyżeczki na zimno. Często wykorzystuje się też sposób zwiększający bakteriobójczą siłę miodu, jakim jest rozpuszczenie w wodzie i odczekanie 10-12 godzin.

Miód słonecznikowy sprawdzi się z pewnością u osób, które cierpią na dolegliwości układu trawiennego – biegunki czy zaparcia – jest bowiem niezastąpiony w przypadku regulacji jego pracy i ułatwiania trawienia. Polecany jest także jako dodatek do diety wśród przypadków, w których konieczne jest przyjmowanie silnych leków przez dłuższy czas – wówczas pomoże odciążyć wątrobę.

Składniki odżywcze w miodzie słonecznikowym

Jeśli natomiast chodzi o składniki odżywcze, miód bogaty jest głównie w węglowodany, w tym glukozę i fruktozę. Miód słonecznikowy ma to do siebie, że praktycznie w ogóle nie zawiera sacharozy – co jest jedną z jego dużych zalet. Choć raczej nie jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, to jest cennym źródłem kwasów organicznych, flawonoidów i enzym. To właśnie sprawia, że miód słonecznikowy staje się świetnym produktem antybakteryjnym o właściwościach antybiotycznych i przeciwdrobnoustrojowych. Najwyższym stężeniem omawianych składowych charakteryzują się miody pochodzące z Hiszpanii, Francji oraz Włoch.

Cena miodu słonecznikowego

To, ile zapłacimy za dobrej jakości miód słonecznikowy, zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należy jednak jego pochodzenie – w rozumieniu zarówno kraju wyrobu, jak i firmy zajmującej się sprzedażą. Najdroższe miody będą pochodzić zza granicy czy od lokalnych rolników o niezbyt dużym zasięgu. Wówczas cena może osiągać nawet 60 zł/kilogram. Nie ma jednak sensu stawiać ceny ponad jakością – 40 zł za ten sam miód jest już zdecydowanie za niska. Warto zatem uśrednić informacje i przyjąć, że najlepszą ofertą jest miód słonecznikowy, za który zapłacimy ok. 50 zł za kilogram.

Czytaj też Miód wrzosowy. Właściwości lecznicze i zastosowanie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.