Ułatwienia dostępu

Światowy Dzień Pszczół – podsumowanie działań Fundacji Ekologicznej Pszczoła Musi Być w 2023 roku

Światowy Dzień Pszczół - podsumowanie działań Fundacji Ekologicznej Pszczoła Musi Być w 2023 roku

Z okazji Światowego Dnia Pszczół pochylmy się przez chwilę nad naszą „pszczołą” i spójrzmy, co udało się Fundacji zrobić przez ostatni rok. A był on pracowity.

W Fundacji wiemy, jak konieczna jest praca u podstaw. Wszelkie działania pomocowe, nie tylko te, związane z dzikimi zapylaczami, wypada zacząć od uświadomienia konieczności ich istnienia. W przestrzeni publicznej spotykamy obecnie mnóstwo akcji i kampanii, dotyczących walki z zachowaniami, które jeszcze 10 czy 20 lat temu uważane były za normalne i powszechnie akceptowalne. Nadal podobnie jest z rolą i znaczeniem dzikich zapylaczy dla bioróżnorodności i przetrwania świata w obecnej formie. Wiemy jednak, że powoli to się zmienia, a Fundacja jest jednym z wielu podmiotów, zaangażowanych w ten proces. 

Dlatego tak dużą rolę przywiązujemy do edukacji, a do osób odwiedzających nasze profile, stronę, blog czy spotkania na żywo regularnie kierujemy zachęty do działań pomocowych. A te wcale nie muszą być na początku duże. Metoda baby steps sprawia, że łatwiej się z nimi oswoić, zaakceptować, przyzwyczaić. Sprawić, by stały się częścią codziennej rutyny. Czymś jednocześnie instynktownym i  naturalnym, ale też świadomym, a nawet – to nasze marzenie – oddolnie popularyzowanym.

Rok 2023 w liczbach

I dlatego bardzo cieszymy się, patrząc na statystyki za 2023 rok:

  • 92 000 użytkowników na stronie Fundacji,
  • 210 000 wyświetleń postów na naszych Mediach Społecznościowych,
  • 370 000 zadanych pytań z Quizie Edukacyjnym na temat środowiska i zapylaczy, opracowanego przez Fundację w ramach kampanii edukacyjnej Zapylamy z Pomocą Somersby, 
  • ponad 100 godzin spotkań edukacyjnych,
  • i 2 500 osób, które wzięły w nich udział.


Dziękujemy, że byliście z nami! Ale przecież nie dokonaliśmy tego sami… 

Bez Was by się nie udało

Wsparcie biznesu i firm było dla nas nieocenione. To za jego sprawą mogliśmy pozyskać środki na działania statutowe. Każdy donator przyczynia się do rozwoju Fundacji i pozwala nam na edukację o konieczności oraz możliwości pomocy dzikim zapylaczom i środowisku. Również wśród własnych pracowników i partnerów biznesowych, do których docierają relacje ze współpracy publikowane w mediach społecznościowych, w artykułach prasowych czy na blogach firmowych. 

Dzięki naszym donatorom i Partnerom świadomość ekologiczną popularyzujemy w trakcie eventów pracowniczych, pikników szkolnych, imprez otwartych czy kiermaszy. A w 2023 z wiedzą o zapylaczach poszliśmy w Polskę…

Ogólnopolska kampania Somersby Zapylamy z pomocą ma na celu edukację ekologiczną i propagowanie idei tworzenia środowisk odpowiednich dla rozwoju bioróżnorodności. W jej ramach działaliśmy lokalnie, np. sadząc rośliny miododajne i wykonując domki dla zapylaczy na piknikach. Ale przygotowaliśmy również strefę edukacyjną, dostępną on-line. Znalazły się w niej artykuły opracowane przez Fundację, pracowników naukowych, redaktorów pism i portali ogrodniczych. Wiedzę upowszechniał darmowy e-book Stwórz z nami swój zielony azyl, a sprawdzał Quiz Edukacyjny, prawdopodobnie największy tego typu na świecie. Jednym z efektów Kampanii jest też Ogród w Forcie Mokotów w Warszawie. Za projekt, uwzględniający potrzeby dzikich owadów zapylających oraz ludzi, pragnących odpoczynku na łonie natury w środku miasta, odpowiada Fundacja we współpracy z dr hab. Agnieszką Jaszczak, prof. UWM. Braliśmy też udział w wykonaniu – nie boimy się brudzić rąk, a nasza wiedza, to nie tylko teoria.

Nie sposób pominąć też słodki akcent współpracy z nami, jakim jest miód.

7 pasiek firmowych naszych donatorów jest już ulokowanych wśród zielonych pól Warmii. Odpowiedzialnie prowadzone, ekstensywne, nastawione na tworzenie nowych rodzin, zaopiekowane przez zawodowych pszczelarzy. Miód z nich regularnie trafia do donatorów, zapakowany w gustowne, brandowane pojemniki. 

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji celów  statutowych Fundacji składamy więc na ręce między innymi:

Amolowe, Budomedia, Carlsberg, Convista Consulting, Currency One, Eurocash, Foxy, H2H, Las-Projekt, Nest Bank, Orifarm, PPG Deco Polska, Range, Riskonet, Somersby, Spedimex, Tartak Napiwoda, Tikkurila, Viessmann, 7Link.

 

W edukacji siła

Edukacja to najpotężniejsza broń, jakiej możesz użyć, aby zmieniać świat, powiedział Nelson Mandela. Staramy się iść tą drogą i nie tylko sami edukujemy, ale stawiamy na współpracę z placówkami różnego stopnia. Właśnie dlatego w 2023 przeprowadziliśmy w nich prawie 20 spotkań. Dzieci i młodzież z przedszkoli, podstawówek, liceum to idealni odbiorcy, chłonni wiedzy, spostrzegawczy, a nieraz wręcz zaskakująco świadomi. W każdej placówce nasi edukatorzy spotkali mnóstwo pozytywnych i przyjaznych osób. Zarówno wśród uczniów i wychowanków, jak i kadry.

Dziękujemy za ponad 100 wspólnie spędzonych godzin, cieszymy się, że nas słuchaliście, a jeszcze bardziej – że zadawaliście pytania.

My zresztą też nie na wszystkie znamy odpowiedź… Dlatego z dumą przystąpiliśmy do współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Z Katedrą Architektury realizowaliśmy projekt Ratujmy aleje, zadrzewienia śródpolne, roślinność na miedzach i zapylacze, wystawę Ochrona i edukacja w krajobrazie otwartym, a także byliśmy partnerem międzynarodowej konferencji ReRural – Renovation Models for Rural Tourism Destinations with Youth. Z kolei Katedrę Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej wspieraliśmy w badaniach Dzikie pszczoły (Apoidea) strefy ekotonu leśno – łąkowego oraz Migracje biegaczowatych (Coleoptera; Carabidae) między lasami a przestrzenią otwartą.

Dziękujemy Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie, a szczególnie Katedrze Architektury Krajobrazu i Katedrze Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej.

Samorządy i instytucje państwowe

Samorządy i instytucje państwowe były dla nas w 2023 roku nowymi Partnerami. Rozmowy zawsze były merytoryczne, a możliwości współpracy szerokie. Oczekiwania lokalnych społeczności, co widać chociażby na podstawie analizy Budżetów Obywatelskich, coraz częściej obejmują „zieloną” tematykę. Renaturalizacja, ogrody kieszonkowe i deszczowe, łąki kwietne, nasadzenia redukujące zanieczyszczenia i obniżające temperaturę, tereny rekreacyjne… Wszędzie tam żywa jest idea pomocy dzikim zapylaczom, środowisku – a przez to nam, ludziom. Niestety, ograniczenia finansowe nie pozwoliły nam w 2023 na wyjście poza etapy planów i projektów.

Za wsparcie przy projektach edukacyjnych dziękujemy Ministerstwu Klimatu i Środowiska, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podsumowanie

Czy w 2023 mogliśmy zrobić więcej? Pewnie tak. Czy ze wszystkiego jesteśmy w 100% zadowoleni? Pewnie nie. Ale na pewno czujemy ogromną satysfakcję z tego, co udało się osiągnąć i wielką wdzięczność dla wszystkich, którzy towarzyszyli nam w tej drodze ❤️.

W tym roku jest Was jeszcze więcej!

Wasze pracowite pszczółki,
Zespół Fundacji Pszczoła Musi Być

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.