Ułatwienia dostępu

Konwalia majowa – leśna i ogrodowa roślina miododajna

1 czerwca 2022

Konwalia majowa - leśna i ogrodowa roślina miododajna

Konwalia majowa to roślina o niebywałym zapachu i pięknych, śnieżnobiałych kwiatach. Convallaria majalis pełni funkcję dekoracyjną w ogrodach, ale równie często spotkać ją można w domowych wazonach. Drobne dzwoneczki przyciągają wzrok każdego człowieka, a zapach jest uwielbiany przez pszczoły. Nie bez powodu roślinę nazywa się też skarbem wiosny. Wspomniany gatunek znalazł swoje zastosowanie także w medycynie. Dowiedz się, jak poprawnie o nią dbać!

Konwalia majowa (Convallaria majalis) – charakterystyka

Konwalia majowa (Convallaria majalis), zwana również leśną, majówką, lanuszką lub kokoryczką jest byliną zaliczaną do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jej naturalnym środowiskiem występowania są tereny Europy i Azji. Warto podkreślić, iż w Polsce roślina ta była objęta częściową ochroną gatunkową do 2015 roku, obecnie nie jest już chroniona, ale lepiej nie zrywać konwalii rosnących dziko, by mogły cieszyć oczy kolejnych osób. Spotkać ją można najczęściej w lasach liściastych (na całym obszarze kraju).

Należy podkreślić, że cechą charakterystyczną konwalii majowej są jej bardzo żywotne kłącza. Co ciekawe, to te części rośliny po dwóch latach wytwarzają łodygi. Convallaria majalis ma duże liście o widocznym, równoległym unerwieniu. Białe, zwisłe kwiaty tego gatunku są zebrane w jednostronne grono. Ich wygląd kształtem przypomina kuliste dzwonki. Przypatrując się roślinie, na ich brzegach dostrzec można 6 odgiętych ząbków. Owoce konwalii to nic innego, jak czerwone jagody – uwaga, nie wolno ich jeść!

Warto wspomnieć, że konwalia majowa należy do tzw. roślin miododajnych. Uprawiana w prawidłowych warunkach potrafi być bardzo ekspansywna.

Ciekawostka: Przesłanie ludowe głosi, iż oryginalne kwiaty tej rośliny powstały z łez Matki Boskiej. Inna legenda sugeruje, że są one łzami Ewy – pierwszej kobiety wygnanej z Raju wraz z Adamem.

Konwalia majowa – uprawa, kwitnienie, rozmnażanie

Konwalia majowa – uprawa, kwitnienie, rozmnażanie
Konwalie – subtelne i urocze

Konwalia wymaga gleby próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej. W warunkach naturalnych z reguły rośnie na glebach lekko kwaśnych. Jednak dla odmian uprawnych podłoże powinno mieć pH równe 7,0–7,1.

Convallaria majalis uwielbia stanowiska półcieniste i w takich miejscach jej wzrost jest najbardziej zauważalny. Roślina najlepiej czuje się na terenach, w których cień utrzymuje się co najmniej przez pół dnia.

Warto dodać, że konwalia majowa jest rośliną długowieczną. W związku z tym sadzi się ją głównie na rabatach. Dobrze czuje się rosnąć na tle krzewów ozdobnych i pod drzewami. Pośród tulipanów i hiacyntów – subtelna, niewielkich rozmiarów konwalia tworzy niezwykle efektowny widok. Potocznie zwana „majówka” stanowi również wspaniałą ozdobę stołów jako pełny wdzięku kwiat cięty. Na rynku można znaleźć konwalie sadzone w doniczkach. Są to tzw. odmiany hodowlane, które sprawdzą się świetnie jako ozdoby wnętrz, balkonów czy tarasów.

Zapewniając konwaliom jak najbardziej naturalne warunki uprawy, można spodziewać się, że kwiaty te kwitną na przełomie maja i czerwca. Pęd kwiatostanowy rośliny ma ok. 15–25 cm wysokości i zakończony jest jednostronnym gronem. U odmian dziko rosnących, w gronie jest 6–9 kwiatów, z kolei u form ogrodowych – od 11 do 18 kwiatów.

Konwalię majową rozmnaża się przez podział kłączy. Zabieg należy wykonać od połowy października do połowy listopada. Fragmenty kłączy długości 10–12 cm sadzi się płytko w rozstawie: 20–25 x 10–12 cm.

Konwalia majowa – piękna, ale czy bezpieczna?

Konwalia majowa doczekała się wielu nazw. Ma to związek z powstałymi na przestrzeni lat, ludowymi opowieściami. Oprócz tego, że charakteryzuje ją szereg właściwości leczniczych wykorzystywanych w ziołolecznictwie – często była łączona z czarami i alchemią. Takie podejście wzięło się z uwagi na jej trujące działanie.

Konwalia majowa jest byliną, która już wczesną wiosną rozwija z kłączy lancetowate, długie liście. Uwaga! Często zdarza się, że są one mylone z liśćmi czosnku niedźwiedziego. Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ zjedzenie liści rośliny może powodować zatrucie pokarmowe.

W przypadku, gdy nie ma się pewności co do gatunku rośliny – warto zrobić tzw. próbę zapachową. Typowego dla czosnku zapachu nie da się pomylić z żadnym innym aromatem. Z kolei liście konwalii wyrastają z kłączy parami, (a nie jak w przypadku czosnku – pojedynczo), a ponadto są całobrzegie i nagie. Warto wspomnieć, że zarówno dla ludzi, jak i niektórych gatunków zwierząt, wszystkie części konwalii majowej są trujące. Z uwagi na kuszący wygląd czerwonych jagód konwalii nie zaleca się sadzenia ich w miejscach, do których mają dostęp małe dzieci.

 

 

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

(5,00 / 5)
Loading…

Razem pomagamy owadom zapylającym!

Propagujemy Kodeks Dobrych Praktyk, prowadzimy działania edukacyjne, wykłady i spotkania z dziećmi i dorosłymi.

Współpracujemy z naukowcami, pszczelarzami, edukatorami i pasjonatami.

Domki dla owadów, łąki i rabaty kwietne, miejskie parki kieszonkowe, e-booki, artykuły edukacyjne,
działania CSR, pasieki firmowe, wolontariat – to wszystko dzięki naszym sponsorom i donatorom.